Zemřela novinářka, která jako první informovala o druhé světové válce

První informace o druhé světové

Zemřela novinářka, která jako první informovala o druhé světové válceNOVÉ
Clare Hollingworthová. Foto: Foto: Repro Youtube / Top News 1
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Byla teprve týden novinářkou, když na cestě z Německa do Polska viděla na hranicích tisíce německých tanků. Clare Hollingworthová byla první, kdo informoval o invazi nacistické armády do Polska, čímž začala druhá světová válka. Britská válečná korespondentka, která působila později i ve Vietnamu, Alžírsku, Číně a na Blízkém východě zemřela dnes ve 105 letech v Hong Kongu.

Hollingworthová se narodila v britském Leicesteru v roce 1911. I přes nesouhlas rodičů se rozhodla, že se stane novinářkou a přijala místo reportérky pro Daily Telegraph. Ani ne týden poté, co se stala novinářkou na plný úvazek, měla podle BBC to štěstí, že „zakopla o sólokapra století“. Když v roce 1939 cestovala z Německa do Polska, všimla si tisíců německých vojáků a vojenských vozidel na polských hranicích.

Článek v Daily Telegraph vyšel 29. srpna 1939 s titulkem „1000 tanků se shromáždilo u polských hranic. Deset divizí je prý připraveno k rychlému útoku“. Editor v Británii jí prý zprvu nevěřil, když mu zprávu zavolala, musela prý vytáhnout sluchátko telefonu z okna, aby slyšel hluk tanků. Exkluzivně pak o tři dny později podala reportáž o započaté nacistické invazi.

Hrozby, kterou představoval Adolf Hitler, si však byla vědoma již dříve. Ještě než se stala novinářkou, pomohla tisícům lidí uprchnout před Hitlerem tím, že jim zařizovala britská víza. V Polsku pomáhala i Čechům prchajícím z Protektorátu Čechy a Morava. Válka pro ni nebyla nic nového, vždyť její dětství bylo poznamenáno první světovou válkou.

Ve své novinářské kariéře později pokračovala ve válce ve Vietnamu, dále byla v Alžírsku, v Jemenu i na Blízkém východě. V roce 1946 málem přišla o život, když se ocitla v Jeruzalémě v blízkosti bomby v hotelu, která zabila necelých sto lidí. Kromě Daily Telegraphu pracovala i pro další britský list The Guardian. Stala se inspirací především pro ženské korespondentky na celém světě.

Novinářská legenda žila od 80. let v Hong Kongu, předtím pracovala jako zpravodajka v Pekingu. I v posledních letech podle BBC denně navštěvovala hongkongský klub zahraničních korespondentů. Traduje se, že i ve vysokém věku stále měla připravený pas a zabalené zavazadlo, připravena kdykoli vyrazit za novým úkolem. V klubu oslavila i své 105 narozeniny loni v říjnu, kde jí připíjeli přátelé, rodina i kolegové.

Čtěte také: Novinářka Klicperová schytala kritiku za fotku s puškou na střílení ‚isisáků‘

V Izraeli zemřela Tatiana Hoffmanová, slavná novinářka z Prahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články