Pitomost a sociální inženýrství. Ženské kvóty nadzdvihly opozici

30 % žen v politice?

Pitomost a sociální inženýrství. Ženské kvóty nadzdvihly opoziciNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Pravicová opozice ve sněmovně nemá pro zavedení kvót na kandidátkách pochopení. Podle exministra spravedlnosti Pavla Blažka je návrh na povinný aspoň 30procentní podíl žen nepřijatelným sociálně-volebním inženýrstvím. Poslanec TOP 09 Daniel Korte rovnou mluví o totální pitomosti. Za záměr resortu vnitra a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se naopak jasně postavila jeho stranická kolegyně Michaela Marksová.

Je to jednoduchý plán. Všechny strany a hnutí, které se ucházejí o hlasy voličů ve sněmovních a krajských volbách, budou mít společné zadání. Na prvních dvou místech kandidátek prostřídat muže a ženu, do každé další trojice zařadit aspoň po jednom zástupci každého pohlaví. A celkově mít počet mužů i žen aspoň 30procentní. Kdo to nesplní, doplatí na to po úspěšných volbách. Stát mu seškrtá pravidelný příspěvek na poslance nebo krajského zastupitele o 30 procent.

Čtěte také: Dienstbierovy kvóty: kdo nedodá 30 % žen, nedostane plné peníze

„Považuji se už 45 let za muže a nemyslím si, že to mám v politice nějaké jednoduché.“

Deník ECHO24.cz upozornil na konkrétní podobu návrhu v pátek a reakce na sebe nenechaly čekat. „Je to v podstatě sociálně-volební inženýrství, které je nepřijatelné a nemůže vést ke zkvalitnění demokracie. Každý volební systém, který se mění, má vést k tomu, aby stát lépe fungoval. Takto uměle vytvořené kvóty k tomu určitě nepřispějí,“ zlobil se exministr Pavel Blažek.

Poslanec opozičních občanských demokratů zároveň odmítl tezi, že to ženy mají s prosazením v politice těžší. „Považuji se už 45 let za muže a nemyslím si, že to mám v politice nějaké jednoduché. Takže tento argument nepřijímám. Myslím, že je naprosto umělý. Našli bychom spoustu žen, které se v politice prosadily a nebyly hendikepovány svým pohlavím,“ prohlásil.

„Kdo se prosadit chce, ten se prosadí. Právě díky tomu, že existuje skrytý tlak na genderové vyrovnání.“

Ještě ostřeji záměr odsoudil Daniel Korte z TOP 09. „Pokládám to za naprostou, totální pitomost. Je potřeba vědět, že pozitivní diskriminace jisté skupiny – v tomto případě kvót na ženy – je negativní diskriminací celého zbytku obyvatel. A je to popření rovných příležitostí,“ řekl deníku ECHO24.cz. Připomněl americké zkušenosti s afirmativní akcí, kde se kvóty obrátily proti těm, kterým měly pomoci. Obtížně pak dokazovali, že se prosadili díky svým schopnostem. „Proč musíme kopírovat špatné kroky o pětadvacet třicet let později, když už tam přišli na to, že je to špatně?“ zeptal se Korte.

Ani zákonodárce z TOP 09 nesouhlasí s tím, že by ženy a politika šly hůř dohromady. „Kdo se prosadit chce, ten se prosadí. Právě díky tomu, že existuje skrytý tlak na genderové vyrovnání,“ uvedl Korte, podle kterého by byla norma omezením demokracie.

„Když vidím tu situaci 17 let zevnitř velké politické strany, tak se domnívám, že takové opatření je na místě. Vidím, že se tam uplatňuje mužská kvóta bez ohledu na to, co ti pánové umí a jaké mají vzdělání.“

Dienstbierovi naopak jednoznačně drží palce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „S návrhem jsem seznámena už z dob, kdy byl ministrem pro lidská práva Michael Kocáb. Vždycky jsem s tím souhlasila,“ uvedla dlouholetá politička sociální demokracie. „Když vidím tu situaci 17 let zevnitř velké politické strany, tak se domnívám, že takové opatření je na místě. Vidím, že se tam uplatňuje mužská kvóta bez ohledu na to, co ti pánové umí a jaké mají vzdělání,“ zamířila do vlastních řad.

Uvnitř sociální demokracie řeší kvótu 40 procent žen

Právě v sociální demokracii nyní probíhá referendum, jehož součástí je i otázka na kvóty pro ženy na kandidátkách. Dotaz je ještě o díl striktnější než Dienstbierův návrh. Jako povinné minimum je tu totiž uvedeno 40 procent žen. V nejsilnější vládní straně přitom už jedno kvótní opatření existuje, ve vedení musí být minimálně jedna žena. A v minulosti se ukázalo, že ani její výběr není pro straníky jednoduchý.

Čtěte také: ČSSD zavalí poštu. Sobotka rozešle straníkům přes 20 tisíc obálek

Normu zavádějící kvóty nejdřív čeká připomínkové řízení, které skončí 21. srpna. Po něm se bude k návrhu vyjadřoval vláda jako celek, pak případně parlament a prezident republiky. Zákon by měl nabýt účinnosti k 1. květnu příštího roku. Poprvé by se tak nová pravidla vztahovala na krajské volby v roce 2016.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz