Pelikán ve stopách Válkové. Zákon mu cupuje celá koalice

Problém v justici

Pelikán ve stopách Válkové. Zákon mu cupuje celá koaliceNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zákon o státním zastupitelství je hotov, hlásil koncem března ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestr. za ANO) s tím, že do vlády půjde nejpozději za měsíc. Brzy ale zjistil, že to se zásadní normou jeho rezortu nebude tak jednoduché. Návrh zákona, který stál místo už Pelikánovu předchůdkyni Helenu Válkovou (ANO), nyní kritizují nejen soudci, ale i všechny tři koaliční strany – včetně Pelikánova ANO. A dohoda je v nedohlednu.

Heleně Válkové se to nepodařilo. Když se koncem minulého roku proti jejímu návrhu zákona o státním zastupitelství začali po opozičních poslancích stavět i státní zástupci a dokonce kolegové z koalice, začínalo být jasné, že svůj boj o podobu zákona prohraje. Nakonec se i kvůli tomu, že nebyla schopná předložit návrh, který by byl obecně akceptovatelný, musela z ministerstva poroučet.

Robert Pelikán to chtěl udělat jinak. Návrh zásadně přepracoval a koncem března vystoupil s tím, že je hotovo. Zruší se vrchní státní zastupitelství a vznikne protikorupční speciál. Zákon posílí nezávislost státních zástupců a omezí vliv politiků na celou soustavu. Jenže ministerská snaha skončila jako přes kopírák. Proti Pelikánovi se teď staví nejen velká část odborné veřejnosti, ale především členové vládní koalice. Finální návrh vadí nejen sociálním demokratům a lidovcům, ale i některým Pelikánovým kolegům z hnutí ANO. A bez koalice zákon prosadí jen těžko.

„Na ústavně-právním výboru bylo velké množství připomínek. Nezaznamenala jsem tam nikoho, kdo by nějakou připomínku neměl,“ řekla deníku ECHO 24.cz poslankyně ČSSD Marie Benešová. „Bavili jsme se o tom i s Bohuslavem Sobotkou, že je tam poměrně dost problematických věcí. On to samozřejmě ví,“ dodala.

Benešové vadí například to, že by nad nově zřízeným protikorupčním speciálem nebyl žádný dohled. To je mimochodem vůbec nejčastěji zmiňovaná výtka. „Vadí mi také centralizace moci do rukou Nejvyššího státního zástupce. To mi připomíná návrat ke generální prokuratuře, kterou jsme tu pracně rušili. Je to nebezpečné,“ vysvětluje poslankyně.

Válková: Ministr by měl zákon předělat

Poté, co s výhradami přišly resorty vnitra a dokonce i financí, sdělili své připomínky také lidovci. Podle nich je třeba dát si velký pozor na koncentraci moci v protikorupčním speciálu, aby nezačalo docházet k šikaně. To zmiňuje i šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD: „Kdyby speciál zůstal bez dohledu, mohlo by to vést k tomu, že budou někteří účelově stíháni a jiní naopak účelově nestíháni.“

Ministr Pelikán to ale schytal i z vlastních řad. K přepracování původního návrhu totiž nepřizval bývalou ministryni Válkovou, která přitom ve sněmovně působí jako legislativní expertka hnutí ANO. A také ona má k návrhu hned několik připomínek.

„Byla jsem z toho návrhu velmi překvapená a ten zákon jsem v zásadních rysech nepoznávala. Připomíná mi to obrat o 180 stupňů od toho, co ministerstvo původně prosazovalo. Pod heslem o nezávislosti státních zástupců tu vzniká naprostá nekontrolovatelnost speciálu. Ministerstvo by ten zákon mělo určitě předělat a předložit znovu,“ uvedla pro deník ECHO24.cz exministryně Válková.

Ještě koncem dubna nechtěl Pelikán v ničem ustupovat. Po zesíleném tlaku koalice mu ale musí být jasné, že beze změn jeho návrh nemá šanci projít. Otázkou je, kolik času si teď ministr nechá na vypořádání připomínek. Maximálně v červnu by ale zákon měla projednat vláda. A pokud se v kabinetu nezadrhne, v září by nad ním mohli zasednout poslanci.

Čtěte také: Válková: Pistoli u hlavy mi nedrželi. Ale sama jsem neodešla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články