'Nezabiju bezmocného,' řekl si Ukrajinec. A pustil ruské vojáky
Dopis matce
Ukrajinský tankista Alexej Čaban prokázal, že ani na bitevním poli nemusí voják ztratit lidskost. Život trojice ruských vojáků závisel na pouhém stisku spouště, ale Čaban to neudělal. Místo toho je nechal vylézt z poškozeného tanku a odejít. Slitování, které prokázal nepříteli, ohromilo tisíce uživatelů sociálních sítí, kteří sdílejí jeho příběh. Vyprávěl ho také blogerovi Reuters a novináři Lucianu Kimovi.
Ve válečné zóně v Doněcké oblasti proti sobě v jednu chvíli 22. ledna stály dva tanky. Ten s ukrajinskou posádkou, ve kterém seděl i padesátiletý Alexej Čaban, byl ale rychlejší. Podařilo se mu nepřítele zasáhnout a ruským vojákům zbývalo jen pár vteřin života.
„Když vylezli z nepojízdného vozidla, stačilo jen stisknout spoušť. V tomto hříšném světě by po nich zbyla jen vzpomínka,“ uvedl Čaban. „Nezabili jsme je. Nechali jsme je jít,“ dodal s tím, že zabíjet neozbrojené lidi nepovažuje za správné.
Zajmout ruského důstojníka a dva vojáky nepřicházelo v úvahu, protože se nacházeli uprostřed palby. „Nemohli jsme je zajmout, nebylo to realistické,“ řekl ukrajinský tankista. Přiznal, že je nábožensky založený člověk, ale jeho víra nebyla důvodem, proč ušetřil životy tří lidí. „Nemůžu říct, že bych v tu chvíli myslel na boha,“ dodal.
Jeden z členů ruské posádky ale zapomněl uvnitř tanku mobilní telefon. Alexej Čaban ho našel a strávil nad jeho obsahem celou noc. Fotografie a textové zprávy ho přiměly k tomu, aby napsal dopis matce ruského důstojníka, který zveřejnil na Facebooku 25. ledna společně se snímkem muže v uniformě. Považoval ho za majitele telefonu.
V listu popsal, k čemu došlo na bitevním poli, a ujistil neznámou ženu, že tři ruští vojáci neutrpěli žádné zranění. Poté vysvětlil, že Ukrajina čelí množství problémů, jako jsou korupce, kriminalita, chudoba a nezaměstnanost, které zemi zasáhly jako rakovina. Bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče podle jeho slov svrhli proto, že chtěli mít lepší život.
„Ukrajinci nejsou fašisti, kteří by jedli děti nebo znásilňovali nemohoucí penzisty. Jsme obyčejní mírumilovní lidé, kteří milují svou zemi a děti,“ napsal Čaban. Cizí ženu požádal, aby řekla synovi, že zbavovat lidi života není správné. „Může se vrátit domů a najít si jinou práci,“ dodal.
Ať si najde jinou práci než zabíjení lidí, přeje si Čaban
Dopis zakončil prosbou, aby uživatelé sociální sítě doručili dopis matce vojáka, kterému prokázal milosrdenství. Připojil také tři telefonní čísla, která se ukázala jako ruská, a neúplnou domovní adresu. O dva dny později zjistil, že jeho příspěvek sdílelo přes 17 tisíc lidí a dalších 8 tisíc mu dalo lajk, a vyrazilo mu to dech.
„Myslím, že je to velké číslo, ale nejsem na tyhle věci odborník,“ řekl v Čaban v telefonickém rozhovoru s Lucianem Kimem. „Nechtěl jsem dělat nic zvláštního. Jsem jenom obyčejný člověk,“ dodal skromně.
Alexej Čaban se přihlásil jako dobrovolník na obranu země v červenci, kdy násilných střetů v Doněcké a Luhanské oblasti začalo přibývat. Opustil svou farmu a manželku se čtyřmi dětmi. Měsíc strávil výcvikem a pak ho poslali do přední linie. „Doufám, že mě pošlou domů v březnu. Jsem unavený,“ řekl Čaban s tím, že musí zasít a postarat se o letošní úrodu.