1 Genocida páchaná islamisty

Za Saddáma nám bylo lépe, přiznala jezídská politička

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Přestože Saddám Husajn v době svojí nadvlády nad Irákem utlačoval jezídy, jejich život byl jednodušší než v současnosti. V rozhovoru pro izraelský list The Jerusalem Post to uvedla irácká politička jezídského původu Vian Dakhilová. V rozhovoru zároveň uvedla, že zločiny Islámského státu páchané na jezídech jsou srovnatelné s holokaustem.

Irácká politička Dakhilová upozorňuje především na to, že útrapy jezídů začaly dávno před tím, než jejich území v létě roku 2014 obsadili radikálové z IS. V posledních desetiletích trpěli například pod nadvládou Saddáma Husajna, který je perzekvoval kvůli tomu, že mluví kurdsky. Ostatně i rodina Dakhilové v roce 1974 z Iráku emigrovala právě kvůli režimu Saddáma Husajna.

Jezídové jsou sektářská etnická skupina, jejíž víra zahrnuje prvky nejrůznějších náboženství.

Když ale Američané v roce 2003 na základě sporných důkazů provedli invazi do Iráku, situace se ještě zhoršila. „Začalo to v roce 2003. Mnoho jezídských farmářů v Mosulu povraždila Al-Káida a další radikální skupiny,“ uvedla k tomu Dakhilová. Dodala, že za Husajna byla alespoň pro jezídy bezpečnostní situace v Iráku lepší než v současnosti.

Dakhilová se tak zařadila na dlouhý seznam kritiků, kteří tvrdí, že americký pokus instalovat demokratický režim v Iráku v některých ohledech přinesl více škody než užitku. Irák, který je nábožensky a národnostně roztříštěný, se totiž po svržení silného vůdce propadl do chaosu a sektářského násilí, při němž podle nejnižších odhadů zemřelo na 100 000 lidí.

Čtěte také: Vydatná posila islamistů: získali Saddámovy důstojníky

Jezídská politička Dakhilová v rozhovoru pro The Jerusalem Post zároveň vyzvala mezinárodní společenství, aby vyvražďování jezídů v Iráku a Sýrii uznalo jako genocidu. Připomněla, že pod rukou vrahů z IS zemřelo už několik tisíc jezídských mužů, zatímco z více než tří tisíc žen si islamisté udělali sexuální otrokyně. Radikálové totiž jezídy považují za odpadlíky od víry.

„Chci aby to, co Islámský stát udělal, bylo uznáno jako genocida. IS pozabíjel muže, unesl ženy, dívky a chlapce, odděloval matky od dětí a vůbec, napáchal spoustu zla,“ prohlásila. Následně zašla ještě dál, když přirovnala vyvražďování jezídů k holokaustu: „Je to to samé. Během holokaustu byli lidé vyvražďováni za to, že jsou židé. Vyvražďovali je stejně jako nás kvůli jejich víře.“

Dakhilová vešla ve známost loni v létě, když islamisté odřízli tisíce jezídů v iráckém pohoří Sindžár a na veřejnost začaly prosakovat první zprávy o jejich zločinech. Politička, která je jediná jezídka v iráckém parlamentu, tehdy přednesla emotivní projev, v němž vyzvala svět, aby odříznutým lidem pomohl.

Čtěte také: 'Je to údolí smrti. 70 % jezídů je už mrtvých,' prohlásil generál

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.