Brusel navrhne nové sankce, Česko zatím váhá

UKRAJINSKÁ KRIZE

Brusel navrhne nové sankce, Česko zatím váháAKTUALIZUJEME
Herman Van Rompuy Foto: Wikipedia
1
Svět
Sdílet:

Evropská komise má spolu s diplomaty do týdne navrhnout podobu dalšího přitvrzení protiruských sankcí, rozhodl v noci na dnešek summit EU. Novinářům to řekl stálý předseda schůzek členských zemí Herman Van Rompuy.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky mají být konkrétní návrhy na posun podoby sankcí připraveny už v pondělí. Česká vláda o nich poté bude jednat a podle Sobotky si ČR vyhradila právo s částí návrhu nesouhlasit, pokud by znamenal třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody.

Van Rompuy na tiskové konferenci označil diskusi o situaci na východě Ukrajiny za intenzivní. Summit podle něj vyjádřil znepokojení nad prudkými boji, neustávajícími přesuny bojovníků i techniky přes hranici z Ruska a také z přítomnosti a akcí ruských ozbrojených sil na ukrajinském území.

Závěry summitu hovoří o připravenosti EU k dalším krokům v závislosti na vývoji přímo na Ukrajině. Komise by měla do svého návrhu zapracovat takové podmínky, aby se sankce mohly týkat všech osob i firem, které mají co do činění se separatistickými skupinami na Donbase. 

EU rozhodnutím o přípravě dalších sankcí odpovídá na zhoršení situace na východě Ukrajiny. Podle západních zemí i ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který dnes summit oslovil, se do bojů v posledních dnech přímo zapojili ruští vojáci a technika. Porošenko v sobotu večer novinářům řekl, že o přitvrzení sankcí ze strany EU nepochybuje. 
    Německá kancléřka Angela Merkelová vysvětlila, že sankce budou spuštěny, pokud nepřijdou "kvalitativní změny nynější situace". Postiženy podle ní mohou být oblasti, na které se komise už zaměřila, možné jsou tedy podle ní další omezení ve finanční či energetické oblasti. 
    Merkelová na tiskové konferenci připustila, že summit vedl debatu o úspěšnosti sankcí. "Ale všichni jsme souhlasili, že není možné vojenské řešení tohoto problému," poznamenala. To prý je také jeden z důvodů, proč dnes Merkelová odmítla možnost dodávek vojenské techniky Kyjevu. 
    Podle předsedy Evropské komise José Barrosa panovala na summitu shoda v tom, že pokud bude Rusko situaci dál eskalovat, bude to pro něj mít výrazné náklady. "Komise rychle předloží další návrhy opatření," prohlásil Barroso. Zdůraznil také, že komise podpoří evropské producenty potravin tak, aby zmírnila dopady ruských odvetných opatření. 
    "Vyhradil jsem si právo s některými částmi toho návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," řekl novinářům po summitu český premiér. Návrh komise podle Sobotky vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a nejspíš ve středu projedná. Pak bude zřejmé, s jakými částmi bude moci ČR souhlasit a s jakými nikoliv, dodal premiér. 
    Předseda české vlády má hluboké pochybnosti o tom, zda přitvrzení sankcí může přispět k řešení prohlubující se ukrajinské krize. Podobně zdrženlivé jsou podle něj i další země, například Slovensko, Maďarsko či Rakousko. "Předpokládám, že připomínky k návrhu Evropské komise nepřijdou jen z České republiky," poznamenal Sobotka. 
    Evropská unie už kvůli ruské anexi Krymu a vývoji na východě Ukrajiny zmrazila majetek a zakázala vstup skoro stovce osob a několika firmám. V létě byl přijat první balíček hospodářských sankcí, omezující ruský přístup na finanční trhy či export techniky potřebné pro těžbu ropy a zemního plynu ve složitých podmínkách.  

Sdílet:

Hlavní zprávy