‚Trhá mi to srdce, chudák dcera v temné vodě.‘ Trajekt vylovili po 3 letech

Jižní Korea vyzdvihla trajekt

‚Trhá mi to srdce, chudák dcera v temné vodě.‘ Trajekt vylovili po 3 letechNOVÉ
Po třech letech nad hladinou. Trajekt Sewol Foto:

Reprofoto People‘s Daily China‏

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Potopený trajekt Sewol, jehož nehoda si před téměř třemi lety vyžádala 304 obětí, se ve čtvrtek podařilo vyzdvihnout z moře. Dělníci na dvou mohutných člunech zahájili operaci ve středu a další den brzy ráno se trup lodi objevil nad hladinou, poprvé po více než 1 000 dnech. Na televizních záběrech je vidět 140 metrů dlouhý bílý trup lodi, prorezlý a poškrábaný a pokrytý blátem a usazeninami.

„Práce je potřeba provádět velmi opatrně,“ řekl úředník z ministerstva pro oceány a rybolov I Čol-džo, který má na starosti organizaci. Operace, na níž se podílí asi 450 lidí včetně 50 potápěčů, by měla stát zhruba 85 miliard wonů (1,9 miliardy korun).

Trajekt Sewol, který se potopil v dubnu 2014, doposud spočíval na levém boku v hloubce 44 metrů pod hladinou. V posledních měsících ho potápěčské týmy podkládaly systémem kovových nosníků. Ve středu dělníci pod Sewol podsunuli 66 kabelů a s jejich pomocí začali loď zvedat. Vrchní část vraku se ve čtvrtek dostala asi šest metrů nad hladinu, takže na něj pracovníci mohli vyšplhat a více jej připevnit ke konstrukcím na plochých člunech.

Většina z těch, kteří při nehodě zahynuli, byli studenti na školním výletě. Těla 295 obětí se podařilo najít, devět se stále pohřešuje. Jejich příbuzní doufají, že by těla mohla být nalezena uvnitř havarované lodi. Někteří z rodinných příslušníků operaci sledují ze dvou rybářských lodí.

„Trhá mi to srdce, když vidím, jak se trajekt vynořuje nad hladinu. Chudák moje dcera Un-hwa byla celé ty roky uvězněná v tom špinavém, temném místě. Musela jí tam být hrozná zima,“ řekla agentuře Reuters plačící I Kum-hi, matka jedné z obětí, jejíž tělo nebylo doposud nalezeno. Když se loď potopila, bylo dívce 16 let.

Horní část plavidla je potřeba vyzdvihnout 13 metrů nad hladinu. Pak by měl být vrak naložen na částečně ponorné plavidlo určené k přepravě těžkých nákladů, což by mělo být hotovo do pátku, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro oceány a rybolov. Plavidlo pak dopraví trajekt do přístavu Mokpcho vzdáleného asi 90 kilometrů, kde ale podle ministerstva zřejmě nebude dřív než za 12 dní.

Až bude loď u břehu, odčerpají z ní dělníci palivo a vodu. Pak bude i možné zahájit pátrání po pozůstatcích obětí, které by mohly být uvnitř. Bude ustavena také vyšetřovací komise, která bude pátrat po stopách, jež by dále vysvětlily příčinu tragédie. Neštěstí s největší pravděpodobností způsobilo přetížení plavidla a špatně upevněný náklad.

Tragédie trajektu Sewol vyvolala v Jižní Koreji vlnu smutku, ale také hněvu nad záchrannou akcí, která podle kritiků byla ze strany úřadů pomalá a špatně zorganizovaná. Havárie přispěla k pádu prezidentky Pak Kun-hje, která byla nedávno odvolána z úřadu kvůli korupčnímu skandálu.

Na palubě trajektu bylo 476 lidí, když se u jihozápadního pobřeží Koreje potopil. Značný díl kritiky padl na kapitána lodi a členy posádky. Většina z nich, včetně kapitána, z potápějícího se plavidla uprchla v době, kdy byly stovky cestujících uvězněny v lodi. Navíc nejprve nařídili lidem na trajektu setrvat na svých místech. Výzva k evakuaci byla vydána pozdě, kdy se už cestující v podpalubí nemohli dostat z lodi. Kapitán byl odsouzen na doživotí, další členy posádky poslal soud na desítky let do vězení.

Čtěte také: Doživotí pro kapitána, který prchl z potápějícího se trajektu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články