Kdo nestřílí, není Čech. Politici se ozbrojují
politici ve zbrani
Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Twitteru informoval, že jeho návrh podpořila vláda. Za záchranu zbraní lobuje Chovanec už dlouho. Kromě něj se do „kampaně“ za záchranu zbraní v poslední době zapojili i další politici, kteří v posledních měsících zahlcují republiku svými fotografiemi se zbraněmi.
Bezkonkurenčně největším zastáncem zbraní je právě ministr vnitra a nový šéf ČSSD Milan Chovanec, který se zbraní v ruce dokonce natočil i video. To bylo součástí kampaně za jeho návrh, který měl dovolit držitelům zbraní bránit Českou republiku. Na videu, které zveřejnil na YouTube, mluví ministr o Češích jako o srdcařích v souvislosti s poloautomatickými zbraněmi a v jedné chvíli sám drží v ruce podobnou pušku.
Dalším velkým propagátorem zbraní je také rodina Zemanova. Kromě prezidenta Miloše Zemana se se zbraní v ruce ráda nechá vyfotit jeho manželka Ivana. Ta má zbrojní pas a ráda se ukazuje ve zbroji. Prezident Miloš Zeman se zase představil v nezvyklé roli střelce, když v rámci návštěvy Ústeckého kraje otestoval tehdy novou útočnou pušku CZ 805 BREN, kterou před nedávnem do své výzbroje zařadila česká armáda.
Poslankyně za ODS Jana Černochová zvolila odlišný styl prezentace. V dlouhých plesových šatech se opírá o zeď s puškou v ruce.
Republiku nedávno obletěla také fotografie ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO), na které míří zbraní přímo na fotografa.
Český boj za záchranu zbraní
Proti evropské normě zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300.000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Česko bude žádat odklad účinnosti směrnice, podání žaloby podle Chovance odkladný účinek nemá, takže by země měla směrnici zavést do právního řádu i v případě, že soud o žalobě do té doby nerozhodne. Ministr ale deklaroval, že není stoupencem implementace směrnice, i kdyby to znamenalo pro zemi postih.
Čtěte také: Česko bude žalovat EU kvůli směrnici o zbraních
Evropské unii navzdory. Politici vymýšlí, jak Čechům ponechat zbraně