Na Šumavě bylo až minus 20, mráz poškodil moravské vinice
Jarní mrazy
Meteorologové naměřili nad ránem na šumavské Jezerní slati minus 20,0 stupně Celsia. Teploty se dostaly výrazněji pod bod mrazu na řadě dalších míst, na Jizerce to bylo minus 9,5 stupně. V Českých Budějovicích bylo minus 4,1 stupně Celsia, což je překonané teplotní minimum pro tento den. Uvedl to Václav Kubišta z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
Na šumavském Churáňově bylo dnes minus 9,6 stupně Celsia. „Jsou to hodnoty relativně nízké, ale nemůžeme hovořit o extrému. Někdy se i ve druhé polovině dubna takto výrazně ochladí,“ řekl Kubišta.
Nižší teploty se v jihočeském kraji drží už od začátku týdne. Na řadě míst sněžilo a na Šumavě leží souvislá vrstva sněhu. Podle Kubišty se v nejbližších dnech nepatrně oteplí. Přes víkend meteorologové očekávají denní teploty v Jihočeském kraji v rozmezí šest až deset stupňů Celsia.
Mrzlo také v Libereckém kraji. Nejchladněji bylo v osadě Jizerka v Jizerských horách, kde teplota klesla téměř k minus deseti stupňům Celsia. Na stanici bylo minus 9,5 stupně, uvedl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
„To není nic neobvyklého, třeba loni touto dobou tam bylo minus devět stupňů,“ uvedl Tomšů. Na Jizerce mrzlo i v předchozích pěti dnech, teplota ale klesla maximálně k minus pěti stupňům Celsia.
Pod bod mrazu se dostaly dnes v noci teploty v kraji i v nížinách. „Většinou to bylo od minus dvou do minus pěti stupňů,“ dodal Tomšů. „Nejtepleji“ bylo ve Frýdlantu na Liberecku, kde bylo nočním minimem minus 0,6 stupňů Celsia. A třeba v krajském Liberci teplota klesla na minus 4,3 stupně Celsia.
Mrazy poškodily vinice
Noční mrazy postihly vinice na jižní Moravě. Jak velké škody přinesly, zatím není jasné. Škody se na vinicích zřejmě projeví až v následujících dnech. Mrazy byly v noci nerovnoměrné, někde odhadují, že jim poškodily 30 procent vinic.
„Zkoumáme také, jak mrazy probíhaly, prozatím můžeme říci, že byly nerovnoměrné. Například na Znojemsku mráz nebyl, na Bzenecku a Velkopavlovicku ano. Bohužel některá protimrazová opatření nebyl účinná,“ uvedl šéf Svazu vinařů Tibor Nyitray s tím, že některé škody se projeví až časem, třeba zčernáním listů nebo odpadnutím oček.
Poškození vinice odhaduje už nyní vinař Jan Stávek. „Ráno jsem se byl podívat na vinici, která v minulém roce dopadla nejhůře a nyní odhaduji poškození vinic až na 30 procent. Už se objevovaly nahnědlé lístečky, které byly spálené mrazem,“ uvedl Stávek. V noci podle něj byly minus tři stupně Celsia.
Vinařství LAHOFER, a.s. má na svých vinicích meteostanice. Jedna ukázala kolem půlnoci minus tři stupně. „Objíždíme teď vinice a zjišťujeme situaci. Zatím je brzo, říci, jaký je dopad mrazů, zjistíme to během týdne až deseti dní,“ uvedl šéf vinohradů skupiny Michal Eller.
Loni zasáhly mrazy vinice v regionu také koncem dubna a výrazně poškodily jihomoravským vinařům úrodu. Vinaři tehdy škody vyčíslili na víc než miliardu korun.