Nepohřbívejte mě! prosí chlapec. Symbol utrpení v Jemenu

Krveprolití v Jemenu

Nepohřbívejte mě! prosí chlapec. Symbol utrpení v JemenuUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šestiletý Farída zemřel na zranění, která utrpěl při raketovém útoku šíitských povstalců v Jemenu. Video zachycující okamžik, kdy byl ještě při vědomí převezen do nemocnice a prosil ošetřující lékaře, aby jej nepohřbívali, nyní upoutalo pozornost uživatelů sociálních sítí. Podobně jako se tělo tříletého syrského uprchlíka Aljana vyplaveného na pobřeží tureckého moře stalo symbolem uprchlické krize, stává se Farída zosobněním utrpení v Jemenu.

Osm dětí je denně zabito v Jemenu. Jedním z nich byl i malý Farída ve městě Taízu na jihu země. „Nepohřbívejte mě,” prosí zraněný a uplakaný chlapec na nemocničním lůžku ošetřující lékaře. K jeho zraněním došlo v úterý 13. října při útoku šíitských povstalců. O několik dní později kvůli poranění hlavy a vnitřnímu krvácení zemřel.

Video na internet umístil jemenský fotograf Ahmad Baša. Momentálně jej vidělo přes 100 tisíc lidí. „Raketa dopadla na dům. Viděl jsem, jak na motorkách odvážejí do nemocnice přinejmenším pět malých dětí, které si hrály venku,“ vylíčil fotograf útok. Farídova zranění byla podle něj nejhorší. „Opakovaně ztrácel vědomí,“ poznamenal Baša, který pak děti sledoval až do nemocnice.

لا تقبروناش.. لا تقبروناش ! خاص : تعز سيتي : فيديو للشهيد الطفل فريد شوقي الذماري وهو يناجي من حولة ويقول لهم „ لا ت…

Posted by ‎ مدينة تعز – Taiz City‎ on 17. říjen 2015


Baša zdůvodňuje, proč se video rozhodl zveřejnit na Facebooku: ,,Farídův osud mi zlomil srdce,“ uvedl a smutně dodal, že se případu dostalo pozornosti až po chlapcově smrti. Podle něj je hanba, že lidé neprojevili více účasti, dokud Farída žil. „Ta válka musí skončit, musí se najít řešení. Toto jsou děti, které nemají s politikou této války nic společného,“ vyzývá fotograf.

V bojích v Jemenu zemřelo od letošního března nejméně 2300 civilistů, z toho přibližně 500 dětí. Na 1,4 milionu obyvatel navíc bylo donuceno opustit svůj domov. Děti v Jemenu jsou prý navíc využívány ozbrojenými skupinami, například při hlídání kontrolních stanovišť.

Loni v září obsadili šíitští rebelové podporovaní Íránem jemenskou metropoli Saná. Vláda a prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí se nejprve uchýlili do Adenu a začátkem roku uprchli do Saúdské Arábie. Saúdská Arábie v březnu vstoupila do bojů na straně Hádího a nedávno se jim společnými silami podařilo osvobodit Aden i největší vojenskou základnu Anad.

Čtěte také: Atentátníci zaútočili na mešitu v Jemenu. Na místě jsou desítky mrtvých

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články