Číná bojuje s propadem trhů. Omezila prodej akcií
Propad akcií
Akciová burza v čínské Šanghaji, populací přesahující dvě České republiky, dnes připsala nejvýraznější zisk od roku 2009. Stabilizují se ceny komodit, oslabil japonský jen. Čína nasadila tvrdá opatření na podporu akciového trhu a ta se projevují. Ale v situaci, kdy více jak polovina akciových emisí v zemi neobchoduje. V předchozích dnech čínské akcie přišly o třetinu své hodnoty kvůli vysáté likviditě. Protitah vlády a trh stabilizovat. Nebo jej po relativně krátkém období pozvolného otevírání drobnému i zahraničnímu kapitálu zničí?
Pokud jste významný akcionář, který ve veřejně obchodované firmě drží alespoň 5% podíl, ale také ředitel či jiná výkonná osoba firmy, příští půlrok své akcie v Číně neprodáte. Regulátor tímto způsobem zasáhl proti monstróznímu propadu trhů, kdy za tři dny jen z burzy v Šanghaji zmizelo přes 33 miliard. Propad za tři týdny takřka smazal zisky za osm měsíců. Regulátor říká, že bojuje s „neodůvodněným propadem“ cen akcií.
Zatímco po státem ovládané linii Čína zakázala vládou kontrolovaným firmám snižovat akciové podíly – držet a zvyšovat je mohou – opatření regulatorní komise CSRC míří na nestátní firmy a potenciálně také na zahraniční investory, kteří by byli na čínském akciovém trhu větší měrou aktivní.
Je to něco, co se na západním akciovém trhu v takovéto podobě nestává – v takového podobě… Čína je svou specifickou kulturou, ekonomikou i trhem a volí své nástroje, kterými postupně takřka vždy dosáhne svého. Dnes vyslal trh první signál, že to (zatím) funguje. Vždy ale platí něco za něco.
Data z čínského obchodování krom jiného ukázala na úterní masívní likvidaci obchodů na margin, úřady zakázaly nové primární emise akcií, omezily sázky na pokles trhu zejména skrze futures, motivují finanční společnosti k nákupům akcií. Na trhu byly pozastaveny obchody s akciemi více než 1.300 emisí!
V čem je tato situace opravdu hodně nepříjemná pro vládu? Za prvé: Dva roky zpět vládnoucí komunistická strana pootevřela stavidla roli volného trhu v čínské ekonomice, což se projevilo také na kapitálovém trhu. Za druhé: zasahuje běžné Číňany. Zhruba čtyři pětiny trhu má ve svých rukou řádově 90 milionů běžných drobných čínských investorů. Pokud propad cen akcií udělá díru do kapsy čínského spotřebitele, ten ji udělá do chodu čínské ekonomiky.