Islamisti v Palmýře povraždili 400 lidí. Hlavně ženy a děti
Bojovníci Islámského státu (IS) povraždili podle syrské televize nejméně 400 civilistů v dobytém starobylém městě Palmýra. Většinou prý šlo o ženy a děti. Proti IS dál pokračovaly v boji jak jednotky syrské armády u syrského Idlíbu, tak složky irácké armády a šíitských milicí u iráckého Ramádí.
Podle zdrojů z umírněné opozice ležely v ulicích města Palmýra po jeho obsazení islamisty ve středu stovky těl lidí, údajně šlo o stoupence režimu prezidenta Bašára Asada.
Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii.
Čtěte také: VIDEO: ‚Chlapeček pomáhá.‘ Bije holí zajatce v agonii
Slavné město UNESCO padlo. Celé ho obsadil Islámský stát
Islámský stát vstoupil do slavného města UNESCO. Zavraždil 9 dětí
Syrská televize v neděli oznámila, že syrské letectvo zabilo v předchozích dnech nejméně 300 islámských povstalců na jejich pozice ve městě Džisr aš-Šughúr poblíž turecké hranice. Útok prý přispěl k uvolnění desítek vojáků z obklíčení v tamní nemocnici, kterou v pátek opustili.
Mezi útočníky na nemocnici byli členové fronty An-Nusra hlásící se k teroristické organizaci Al-Káida. Radikálové město dobyli už koncem dubna, ale v tamní nemocnici se udržela větší skupina vojáků i s rodinami.
Boje proti IS pokračují také v irácké provincii Anbár, kde od soboty vede irácká armáda podporovaná šíitskými milicemi a letectvem USA a jejich spojenců ofenzívu za účelem dobýt nazpět anbárskou metropoli Ramádí.
Pád Ramádí před týdnem vyvolal pochybnosti o tom, zda USA se svými zejména arabskými spojenci zastávají správnou strategii v boji proti IS, když podnikají proti postavením islamistů pouze letecké útoky, zatímco zátěž pozemních bojů v Iráku ponechávají na armádě a šíitských a kurdských milicích. Americký prezident Barack Obama kritiku ale odmítl.