1 Ideologie stranou?

Krnáčová chtěla místa pro komunisty. Prý kvůli šíři názorů

NOVÉ

Témata: , ,

O pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) v posledních týdnech moc slyšet není. Nijak se nezapojuje do vyjednávání o nové koalici v hlavním městě a téměř se neobjevuje v médiích. Přesto se kolem ní dějí zajímavé věci. Na poslední jednání rady totiž chtěla přinést materiál, který navrhoval do magistrátních komisí dvanáct komunistických kandidátů. Údajně kvůli zajištění širšího spektra názorů a kritice, že má KSČM v komisích málo členů. Mezi navrženými nechyběl například příslušník StB či vysoký funkcionář Socialistického svazu mládeže.

Výrazné změny v městských komisích Krnáčová plánovala od středy 20. ledna. Do jednotlivých komisí rady hlavního města navrhla 12 komunistů či kandidátů na komunistických kandidátkách. V důvodové zprávě k návrhu primátorka vysvětlovala, že by jmenování zástupců KSČM mělo přispět ‚k zajištění širšího spektra názorů‘ na problematiky, jimiž se komise zabývají.

Na návrh Krnáčové upozornil šéf pražské TOP 09 Jiří Koubek: „Komunisté se derou v Praze k vládnutí za aktivní pomoci hnutí ANO. Návrh primátorka stáhla, zřejmě po kritice. Ale jistě nezapadne a bude oprášen, až se to bude hnutí ANO zase hodit do krámu. Ale aspoň pro tentokrát snaha o bolševizaci vedení Prahy neprošla,“ napsal na svém Facebooku ke zveřejněnému tisku.

Jak později upozornil historik Petr Blažek, mezi navrženými jmény byl třeba bývalý příslušník StB Ivan Hrůza (zastupitel KSČM v hlavním městě) nebo někdejší vysoký funkcionář SSM Lubomír Ledl (zastupitel na Praze 10).

Dosazení komunistických kandidátů do komisí rady mohlo být součástí obchodu mezi KSČM a hnutím ANO. Komunisté totiž koncem minulého roku Krnáčové slíbili podporu rozpočtu na rok 2016.

Krnáčová: Chtěla jsem dostát slibu

„Dlouhodobě jsem byla kritizována, že KSČM mají v komisích málo členů, a chtěla jsem tak jen dostát svému slibu, že komise bude tvořit především opozice,“ vysvětluje Krnáčová.

Primátorka nicméně nakonec tisk stáhla a rada ho tedy tento týden neprojednala. Jak řekla deníku ECHO24.cz, není důvod materiál nyní předkládat, když se po uzavření nové koalice v hlavním městě personální složení komisí stejně změní.

„Řízení Prahy pod vedením primátorky Krnáčové se scvrklo na návrh nominovat dvanáct komunistů do komisí a na převoz pandy do zoo. Místo řešení reálných problémů Pražanů hnutí ANO hledá způsob, jak si naklonit hlasy komunistů,“ uzavírá Koubek.

Čtěte také: Fraška pokračuje. Pražská ČSSD chce spojenectví pravice s ANO

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.