Bohatý Obama a chudý čínský prezident. 12 lídrů a jejich platy
Kdo kolik bere
Americká stanice CNN zveřejnila na svém webu seznam 12 světových vůdců a výši jejich ročních příjmů. Platy prezidentů a premiérů ze všech koutů světa byly převedeny na americké dolary a seřazeny od největšího po nejmenší. Prohlédněte si, kdo je boháč a kdo naopak musí šetřit.
První pozici obsadil – jak se ostatně dalo čekat – prezident spojených států Barack Hussein Obama. Americký prezident se svými 400 tisíci dolarů ročně jednoznačně vede nad ostatními vůdci zemí a národů. Může za to poděkovat svému předchůdci v úřadu (George W. Bush), který roční plat „šéfa“ nejmocnější země světa v roce 2001 zdvojnásobil.
Na druhém místě se umístil Obamův „soused“ a zároveň lídr největší země britského Commonwealthu – kanadský ministerský předseda Stephen Harper. Ročně si přijde na 260 tisíc amerických dolarů.
Třetí místo už nepatří nikomu z Nového světa, ale vůdkyni největší evropské ekonomiky – německé kancléřce Angele Merkelové. Její roční plat činí rovných 216 tisíc euro, což se podle aktuálních kurzů rovná něco přes 234 tisíc dolarů. Podle posledních zpráv se kancléřka a její ministři začátkem letošního března rozhodli zvýšit si platy o 2,2 %. To by znamenalo, že by se její plat v příštím roce zvýšil na 239 539 USD.
Čtěte také: Hollande a Merkelová pohrozili sankcemi. Neřekli komu
Bronzovou medaili by v pomyslné soutěži získal lídr Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Prezident nejmenší země skupiny BRICS ročně pobírá rovných 223 500 amerických dolarů. Zuma je jediný představitel černého kontinentu na seznamu CNN. JAR patří mezi nejrychleji rozvíjející se ekonomiky světa a má značné nerostné bohatství.
O necelých 20 tisíc dolarů méně za své roční služby dostává britský ministerský předseda David Cameron. Jeho plat činí 142 500 britských liber, což je v přepočtu necelých 214 800 amerických dolarů (konkrétně jde o částku 214 782 USD). Téměř polovinu této částky tvoří Cameronův poslanecký plat (67 060 liber).
Sám sobě snížil si plat o 30 %
Na šestém místě je poslední ústavní činitel, jehož roční příjem přesahuje hranici dvou set tisíc dolarů. Je to japonský premiér Šinzó Abe, který si každý rok přijde na 202 700 amerických dolarů. Japonsko je dlouhodobě jednou z nejvýkonnějších ekonomik světa.
První pod magickou hranicí dvou set tisíc dolarů se nachází francouzský prezident François Hollande. Jeho roční příjem činí čistých 194 300 dolarů. Francouzský prezident by měl ročně pobírat 274 522 dolarů (255 600 euro), což by ho na seznamu zařadilo hned za Obamu. Ovšem jeden z prvních kroků francouzského prezidenta po nástupu k moci v roce 2012 bylo snížení vlastního platu o 30 % na současných 194 tisíc dolarů.
Osmý na seznamu CNN je momentálně nepřítel číslo jedna Západu a muž, jehož bezprecedentní rozpínavost přivedla svět na pokraj nové studené války – prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin. Situace v jeho zemi je v důsledku hospodářských sankcí uvalených Západem tak špatná, že si minulý týden musel snížit plat o 10 % na 8,2 milionu rublů, což je částka ekvivalentní přibližně 136 tisícům amerických dolarů.
Čtěte také: Putin blahopřeje dívkám. A olizuje jej medvěd
Další na seznamu je předseda italské vlády Matteo Renzi. Když Renzi 22. února 2012 složil přísahu, stal se nejmladším premiérem v historii sjednocené Itálie. Z této pozice má nárok na roční ohodnocení ve výši 124 600 amerických dolarů.
Desáté místo obsadila druhá z pouhých dvou žen na seznamu, brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Prezidentka někdejší portugalské kolonie, již z 57 % pokrývají lesy, si ročně přijde na 120 tisíc dolarů. Zároveň jde o posledního představitele státu, jehož roční platové ohodnocení se pohybuje v řádu statisíců dolarů.
Naproti tomu, jak dobře si vedou představitelé ostatních zemí skupiny BRICS, působí trochu zvláštně plat posledních dvou mužů na seznamu. První, který si ročně přijde na pouhých 30 300 dolarů, je ministerský předseda Indie Nárendra Módí.
V případě druhého muže s pořadovým číslem 12 na seznamu CNN zní jeho platové ohodnocení téměř jako výsměch. Jedná se o prezidenta země, která je v současné době druhou největší ekonomikou na světě a předpokládá se, že v budoucnu možná „předběhne“ i současného lídra – Spojené státy. V současné době roční příjem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga činí pouhých 22 tisíc dolarů. Do nedávna byl přitom jeho plat ještě nižší – na začátku letošního roku byl jeho plat zvýšen o 60 %.
Čtěte také: Kdo si kupuje příštího prezidenta USA a proč