Hollande a Merkelová pohrozili sankcemi. Neřekli komu
Příměří na Ukrajině
Všechny podmínky minských dohod o mírovém řešení krize na východní Ukrajině musí být dodrženy. Na společné tiskové konferenci v Paříži to dnes prohlásili francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Hollande varoval, že ten, kdo dohodu nebude respektovat, se vystavuje hrozbě sankcí.
„S kancléřkou jsme od minských dohod (ze září 2014) nepřestali jednat a jsme ještě více než kdy jindy přesvědčeni, že (podmínky dohod) musejí být naplněny – všechny dohody, beze zbytku,“ řekl Hollande.
Prohlásil rovněž, že prozatím nemá žádné důkazy o tom, že by v posledních dnech ruské tanky překročily hranice s Ukrajinou. Upozornil ale, že země nedodržující podmínky příměří může čelit odvetným opatřením.
O nových dodávkách ruských zbraní separatistům i o přítomnosti ruských vojenských jednotek v Donbasu opakovaně hovoří Kyjev. Moskva nicméně všechna obvinění odmítá s tím, že na východ Ukrajiny posílá výhradně humanitární pomoc. Připouští ale, že po boku separatistů mohou bojovat i ruští vojáci, kteří tam ale působí v rámci své dovolené.
V Donbasu od víkendu platí nově vyjednané příměří, jehož základem jsou zmíněné minské dohody. I přes klid zbraní ale boje neutichly. Obzvláště tvrdé střety se odehrály u města Debalceve, ze kterého se armáda pod tlakem proruských separatistů nakonec stáhla.
Spíše než humanitární konvoj pomoc vojenská, míní analytik
Ukrajinský vojenský analytik a člen parlamentu Dmitro Tymčuk v pátek na svém Facebooku napsal, že se povstalci a ruské vojenské síly připravují na východní Ukrajině na další ofenzívu. Podle Tymčuka dochází v oblasti Donbasu k přesunům těžké armádní techniky i celých vojenských praporů, které označil za ruské. Zpochybnil i ruský humanitární konvoj, který podle něj skrýval vojenskou pomoc.
„Během posledního dne jsem na okupovaném území Donbasu zaznamenal pohyb minimálně čtyř ruských konvojů s desítkami dopravních jednotek, včetně vojenských vozidel jako jsou tanky, obrněná vozidla a dělostřelectvo,“ napsal Tymčuk.
Tymčuk zpochybnil také účel nejnovějšího ruského humanitárního konvoje. Podle něj byla kromě kamionů s jídle a pomocí pro obyvatele Donbasu vyslána také vojenská pomoc pro separatisty včetně několika dalších armádních vozidel.
Mimo to měli s konvojem na Ukrajinu dorazit také ruští žoldáci „vyškoleni ve speciálních výcvikových táborech ruských tajných služeb“. K městu Novoazovsk pak měl směřovat další ruská jednotka s více než sty vojáky, tanky a další vojenskou technikou. S touto skupinou měla dorazit i speciální 17členná posádka ruských tajných služeb GRU.
Čtěte také: Nemáme záruku, že na Ukrajině bude mír, přiznala Merkelová