Policie čeká 1. máje ostré střety: kam jít, čemu se vyhnout
PŘEHLED Prvomájových demonstrací
První máj je každoročně dnem nejrůznějších protestů a demonstrací, které někdy končí střety s odpůrci. V Praze je nahlášeno 11 shromáždění a pět pochodů, v pohotovosti bude několik set policistů. Tradičně budou první květnový den oslavovat také politické strany.
9:00 Blok proti islámu Martina Konvičky si zamluvil od devíti hodin ráno Letenské sady. Pochod proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy, který má odstartovat kolem poledne, pak povede z Letenských sadů od metronomu přes ulici Na Špejcharu, Chotkovými sady až k parku Klárov. Poté se přesunou Mánesovým mostem na náměstí Jana Palacha.
Události sledujeme on-line zde.
8:00 Opačně laděná demonstrace nazvaná Shromáždění proti rasové a náboženské nesnášenlivosti začne v osm hodin ráno na Václavském náměstí. Průvod asi tisíce lidí poté povede přes ulici Na příkopě k náměstí Republiky, kde už bude další z demonstrací Zleva proti xenofobii. Ta bude protestovat před polednem proti daňovým rájům. Upozornit chtějí také na nedávné útoky na kavárny, které spadají do sítě Hate Free. Hnutí Shromáždění proti rasové a náboženské nesnášenlivosti se pak vydá před Úřad vlády. Budou tedy jen jednu ulici od Klárova, kde v tu dobu budou pochodovat příznivci Bloku proti islámu.
10:30 Tradiční průvod Studentského majálesu bude mít nejdelší trasu. Zhruba tři sta lidí se vydá v půl 11 od Sovových mlýnů přes most Legií na Národní třídu. Dále pak na Karlovo náměstí, Můstek a přes Staroměstské náměstí na Ovocný trh.
Čtěte také: Policie obvinila Bartoše z tří činů proti lidskosti. Hrozí mu tři roky
odpoledne: Další z protestů s názvem Proti vlastizrádcům!, které pořádá Národní demokracie Adama B. Bartoše, se vydá v odpoledních hodinách z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov.
14:00 Protestovat se bude také na Pražském hradě, kde se ve čtrnáct hodin na Hradčanském náměstí sejdou odpůrci proti fašismu. Při setkání si účastníci připomenou druhé výročí masakru v Oděse, kde se střetli příznivci prozápadního směřování Ukrajiny a proruští aktivisté. Při následném požáru budovy zemřelo dvaačtyřicet lidí. Připomínka bude trvat okolo tří hodin.
Shromáždění pořádají i politické strany
Menší akci pořádá také Věra Řezníčková, která bude od poledne na náměstí 14. Října u kostela Sv. Václava, kde očekává zhruba sto lidí. Sdružení Idealisté.cz budou mít pro své příznivce zamluvené celé náměstí Míru od desíti hodin, kde budou pořádat akci Oslava svátku práce.
Shromáždění budou také pořádat politické strany. Vládní ČSSD si zabrala Střelecký ostrov od deváté ráno až do šesti odpoledne. Opoziční ODS si naproti tomu zamluvila Petřín. Jejich prvomájové setkání bude začít od osmi ráno a končit bude v deset večer. Tradičně na Výstavišti budou mít setkání komunisté, kteří očekávají zhruba tisíc návštěvníků. Jejich akce bude probíhat od sedmi ráno do jedné hodiny odpoledne.
Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886, kterou připomínají letos svým pochodem anarchisté. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.