Rowlingové organizace kritizuje české kojeňáky
Pěstounská péče
Zatímco za posledních deset let se počet dětí do tří let umístěných v ústavech snížil na Slovensku o 90 procent, v Česku to bylo jen o čtvrtinu. Upozorňuje na to analýza organizace Lumos spisovatelky Joanne Rowlingové prezentovaná v poslanecké sněmovně. Jiný Brit ale v českém parlamentu zároveň upozornil na stinné stránky pěstounského systému ve Spojeném království.
V českých kojeneckých ústavech je v přepočtu na obyvatele desetkrát víc dětí než na Slovensku, tvrdí analýza. „V České republice se toho v péči o ohrožené děti první dvě dekády od pádu komunistického režimu příliš neměnilo,“ uvádí studie organizace Lumos založené britskou spisovatelkou Joanne Rowlingovou, která v minulosti kritizovala například používání klecových lůžek v českých ústavech. Lumos připomněl, že Česko patří k zemím, kde je počet dětí v ústavní péči jeden z nejvyšších v Evropě.
Podle analýzy se ale situace zlepšuje. Za poslední dva roky i v Česku stoupl počet pěstounů, včetně těch na přechodnou dobu, kteří děti z ústavů přebírají do své péče. Místo 33 pěstounů z ledna 2013, kdy vstoupila v Česku v platnost novela zákona zlepšující pěstounskou péči, jich v tuzemsku v současné době působí přes 250. Díky tomu se počet dětí v ústavech snižuje, například v Pardubickém kraji je jejich obsazenost pouze 60 procent. Za celou republiku údaje chybí.
Čtěte také: Kritika reformy: Šedesátiletí muži žádají o patnáctileté dívky
Obavy, že s rozšířením pěstounské péče může nastat větší odebírání dětí z rodin, byť jen podezřelých ze zanedbání péče, se podle Lumosu nepotvrzují. Přestože pěstouni na přechodnou dobu dostávají odměnu 20 tisíc korun měsíčně, k „byznysu s dětmi“ nedochází, říká analýza. Počet odebraných dětí rodičům spíše klesá.
Odebrat kvůli sexuálnímu zneužití
Poslankyně Gabriela Pecková (TOP09), která na téma péče o ohrožené děti uspořádala v úterý ve Sněmovně konferenci, uvedla, že stát by měl víc než pěstouny podporovat sociální služby ohroženým rodinám a odebírat děti jen v krajním případě. „Například pokud jde o sexuální zneužívání,“ řekla.
V Británii jsou tři čtvrtiny všech dětí umístěných do náhradní péče svěřeny pěstounům. Pouze patnáct procent je v ústavech nebo komunitních centrech, řekl Roger Singleton, poradce britské vlády pro oblast sociálně právní ochrany dětí. „Většina lidí tento systém chválí,“ prohlásil.
Oponoval mu další účastník konference Joseph Howard z organizace Children Screaming to Be Heard. Podle něj v 97 procentech případech sporů o umístění dítěte do náhradní péče vedených mezi rodiči a britským státem vyhrává stát. „A pouze pět procent rodičů v těchto případech je zapojeno do kriminálních aktivit,“ tvrdí Howard. Apeloval na britskou vládu, ať finančně podpoří spíše sociální pomoc rodinám, aby se mohly postarat o své děti, než pěstounský systém.
Také organizace Lumos ve svém rozboru uvádí, že terénní a sociální služby jsou levnější než náhradní péče. Jedno dítě, které zůstane díky terénní službě ve své rodině, podle výpočtu této organizace přijde český stát za rok na 28 tisíc korun. Dítě v pěstounské rodině stojí 430 tisíc a v kojeneckém ústavu 560 tisíc korun.