Norské úřady přitvrdily: chtějí malé Čechy adoptovat

Odebrané děti

Norské úřady přitvrdily: chtějí malé Čechy adoptovat
Otec Evy Michalakové Jiří Pavelka během demonstrace Foto: Vladimír Ševela
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Norské úřady, které české matce Evě Michalakové odebraly před třemi lety děti, přešly do protiútoku. Chtějí oba chlapce předat k adopci a matce vyhrožují trestním stíháním za to, že o případu informovala média. V úterý se v Praze konala demonstrace a sbírka podpisů na její podporu.

S nápisy „Norsko týrá české děti!“ nebo „Norské fondy za to nestojí“ se v Praze sešlo asi třicet lidí, kteří chtěli upozornit na případ Evy Michalakové. Té v Norsku úřady odebraly její dva malé syny kvůli podezření ze sexuálního zneužití ze strany jejich otce. Přestože je policie neprokázala, chlapci  žijí už více než tři roky odděleně v pěstounských rodinách.

Čtěte také: Vyhrožují mi, tvrdí Češka, které Norsko odebralo děti

„Včera dostala paní Michalaková dopis, v němž jí norský úřad na ochranu práv dětí pozval na jednání o předání českých pasů dětí a jako poslední bod programu je zmíněna adopce chlapců,“ říká právník Pavel Hasenkopf, jenž organizuje petici, která žádá český stát o důraznější kroky v této kauze. „V dopise bylo také zmíněno, že kvůli medializaci případu může být paní Michalaková dokonce trestně stíhána,“ potvrdil právník. Organizátoři petice se sešli před Emauzským klášterem, kde probíhala konference k 25. výročí přijetí mezinárodní Úmluvy o právech dítěte.

Ze Štrasburku přišlo zamítnutí

Paní Michalaková se obrátila na štrasburský soud pro lidská práva, před několika dny ale přišla odpověď, že soud stížnost neuznává. Štrasburským zamítnutím argumentuje také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), když vysvětluje, proč Česko nežádá o vydání bratrů Michalakových do původní vlasti. Podle Marksové jejich matka také nevyužila všech možností, které jí norský soudní systém nabízí. „Poslední možnost státu je žádost o vydání českých dětí jako českých občanů. Podle ministra zahraničí se ale tento institut využívá v případě zemí třetího světa, kde nejsou dodržovány demokratické principy,“ dodala ministryně.

„Bohužel institut ochrany dětí se v Norsku často zneužívá, úřady konstruují situace, které se jim hodí,“ prohlásila norská právnička Venil Thiisová, která navštívila minulý měsíc Prahu.

Čtěte také: Zaorálek: Norské soudy nerozhodují v zájmu české krve

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rámci interpelace poslankyně Jitky Chalánkové (TOP09) v září uvedl, že na norské protějšky se v kauze obrátil český ministr zahraničí i předseda poslanecké sněmovny. Jednání ale podle něj ztěžuje skutečnost, že Norsko na rozdíl od Česka není signatářem Haagské úmluvy o pravomoci orgánů ve věcech výkonu rodičovství.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit