Panama slíbila spolupracovat při vyšetřování daňových úniků
Kauza Panama Papers
Panama hodlá spolupracovat s Francií při vyšetřování daňových úniků a praní špinavých peněz, k němuž se země chystá po zveřejnění informací o zakládání společností v daňových rájích uniklých z panamské firmy Mossack Fonseca. Panamský prezident Juan Carlos Varela v pátek v telefonickém rozhovoru se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem řekl, že země bude dodržovat pravidla o výměně informací v daňových otázkách. Podrobnosti mají dojednat ministři financí obou zemí na schůzce v Paříži.
Francie tento týden pohrozila, že vrátí Panamu na svůj seznam států a území, které nespolupracují v daňových otázkách, což by mělo důsledky pro obchodníky. Panama podle francouzského ministra financí Michela Sapina vyvolala mylný dojem, že dokáže dodržovat „hlavní mezinárodní daňové zásady“.
Panama na kritiku odpověděla tak, že pohrozila odvetnými ekonomickými kroky vůči Francii i jiným zemím, které by Paříž mohly následovat.
Čtěte také: Cameron přiznal, že měl milion v daňovém ráji
Několik předních světových médií zveřejnilo v neděli na 11 milionů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Vyplývá z nich, že společnost svým klientům pomáhala co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Pro své klienty po celém světě založila více než 240 000 offshoreových společností. Právnická společnost se ovšem ohradila tím, že média charakter její činnosti zcela překroutila.
V kauze se rovněž objevila jména řady prominentních politiků nebo jejich blízkých příbuzných, kteří služeb poradenské firmy Mossack Fonseca využívali. První politickou obětí skandálu Panama Papers se stal islandský premiér Davíd Gunnlaugsson, který na svou funkci ve středu rezignoval. Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi.