Historik publikoval unikátní snímky ke smrti Jana Masaryka
Smutné výročí
Praha si ve čtvrtek připomněla smutné výročí smrti bývalého československého ministra zahraničí Jana Masaryka. 10. března 1948 bylo Masarykovo tělo nalezeno pod okny ministerstva zahraničí. Historik Pavel Žáček v této souvislosti zveřejnil na webu minulost.cz doposud nepublikované fotografie pořízené krátce po ministrově smrti.
„I přes svou závažnost a vysokou historickou hodnotu nebyla až dosud v celém rozsahu prezentována zjevně neúplná fotodokumentace ohledání místa smrti Jana Masaryka a jeho bytu. Přiložena je k původnímu „vyšetřovacímu“ spisu z jara 1948, nyní je součástí spisu Generální prokuratury ČSSR,“ napsal historik s tím, snímky byly pořízeny fotografy Kriminální ústředny, kteří se na místo činu dostavili v 7.38 hod. 10. března 1948.
Podle zprávy Ústředny Státní bezpečnosti z 12. března 1948 potvrzuje pitevní nález, že smrt nastala těsně po dopadu, neboť v plicích bylo nalezeno trochu krve. Po dopadu snad mohl ještě dvakrát vdechnout. Smrt nastala přetržením srdečnice, zlomením páteře. Dále měl úplně rozdrcené pánevní kosti, přelomenou stydkou kost, zlomená žebra a vnitřnosti nesly stopy po vniknutí kostí. Paty a kotníkové klouby byly nalezeny úplně rozdrceny pádem na zem.
Jan Masaryk byl mimo jiné ministrem zahraničí v londýnské exilové vládě, v první i druhé vládě Zdeňka Fierlingera a v první vládě Klementa Gottwalda.
V únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry. 10. března 1948 byl Masaryk nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci. Nikdy se spolehlivě neprokázalo, zda Masaryk spáchal sebevraždu, nebo zda byl neznámými vrahy z okna vyhozen.