Dítě pojmenoval po Guevarovi. Jaký je nový řecký premiér?

Dítě pojmenoval po Guevarovi. Jaký je nový řecký premiér?PROFIL
Svět

Nejmladší řecký premiér

Echo24

Nikdy nenosí kravatu. Svého mladšího syna pojmenoval po revolucionáři Che Guevarovi. Šéf radikálně levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras (40) se po vítězství v předčasných volbách stal nejmladším premiérem Řecka od roku 1865. Nyní má za úkol sestavit novou řeckou vládu.

Čtěte také: Radikální Syriza vítězí. Řecko se prý vymaňuje z ponížení

Tsipras si voliče získal nejen kritikou úsporných opatření vlády a slibem lepších zítřků, ale i neotřelým vystupováním a vzhledem. Tento atraktivní brunet zásadně odmítá nosit kravatu (neměl ji ani loni v září při setkání s papežem Františkem) a k saku obvykle nosí džíny. 

Tsipras šéfuje radikálně levicové alianci SYRIZA od října 2009; předtím byl lídrem její nejsilnější strany Synaspismos. Pod jeho vedením zaznamenala SYRIZA obrovský vzestup až k nedělnímu vítězství ve volbách. Tsipras využil nespokojenosti obyvatel s tvrdými úspornými opatřeními vlády, která vedla k vysoké nezaměstnanosti a citelnému snížení platů. 

Čtěte také: Krize eura přivádí k moci radikální marxisty

Ve volbách v květnu 2012 SYRIZA získala 16,8 procenta hlasů (jen o dva procentní body méně než vítězná ND) a 52 křesel v parlamentu. Jako druhý pak Tsipras dostal od prezidenta nabídku na sestavení vlády, což se mu ale nepodařilo. Koalici s pravicovými stranami odmítl. 

Do širšího zahraničního povědomí se Tsipras dostal loni na jaře před volbami do Evropského parlamentu, kde nakonec SYRIZA získala šest z 21 řeckých křesel. Tsipras byl tehdy kandidátem parlamentní frakce Evropská sjednocená levice/Severská zelená levice (GUE/NGL) na předsedu Evropské komise. 

Alexis Tsipras se narodil 28. července 1974 v Aténách a vystudoval stavební inženýrství. Už za studií zastával radikálně levicové názory a organizoval protesty proti školským reformám. Než vstoupil do strany Synaspismos byl členem strany mladých komunistů; v letech 1999 až 2003 byl prvním tajemníkem mládežnické organizace strany Synaspismos - Neolaia Syn. 

Do vyšší politiky vstoupil v roce 2006, kdy byl zvolen místním zastupitelem v Aténách. Této funkci dal přednost i před parlamentními volbami v roce 2007, takže poslancem se stal až v roce 2009. 

Do čela Koalice levicových a ekologických hnutí (Synaspismos, SYN) byl zvolen v únoru 2008 ve 33 letech (už od prosince 2004 byl členem jejího ústředního výboru); stal se tak nejmladším předsedou řecké politické strany vůbec. 

Velký fanoušek fotbalového klubu Panathinaikos Atény Tsipras žije s počítačovou inženýrkou Peristerou Batzianovou, s níž má dva syny - Phoibos-Pavlos (narozen v roce 2010) a Orphéas-Ernésto (narozen v roce 2013), který dostal jméno po latinskoamerickém revolucionáři Ernestu Che Guevarovi. 

Čtěte také: Vzkaz do Řecka: Dluhy neodpustíme, ale prodloužíme splátky