1 AMERICKÝ PREZIDENT NA KUBĚ

Historický moment: Obama si potřásl rukou s Castrem

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Americký prezident Barack Obama v pondělí zahájil v Havaně jednání se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem. Historické setkání má stvrdit zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Kubou, které byly mnoho let na bodě mrazu. Prezident Obama, který na ostrovní stát přijel s manželkou Michelle a oběma dcerami, prohlásil, že Kubu čeká změna.

Baracka Obamu v Castrově vládním sídle uvítala americká hymna a přehlídka elitní vojenské jednotky. Americký prezident podle BBC prohlásil, že ostrovní stát čeká změna, čemuž prý jeho kubánský protějšek Castro porozuměl. V dalším průběhu dne se Obama rovněž zúčastní podnikatelských fór a den zakončí státní večeří v havanském Paláci revoluce.

Před historickým setkáním šéf Bílého domu položil věnec z rudých a bílých růží k Martího památníku na ikonickém havanském náměstí, kde sídlí úřady komunistické vlády a budovy jsou ozdobeny obřími portréty komunistických revolucionářů včetně Che Guevarry. Sám Martí byl vůdcem osvobozeneckého hnutí, které v 19. století vedlo boj za nezávislost Kuby na Španělsku.

Obamovu už tak diplomaticky a logisticky náročnou návštěvu hned po příletu zkomplikovala průtrž mračen. Ta narušilo turistickou část Obamovy třídenní cesty, takže procházka starou Havanou musela být zkrácena. Obama deštník krátce odložil u havanské katedrály, kde se soukromě setkal s kardinálem Jaimem Ortegou, který sehrál důležitou roli při jednání Havany s Washingtonem o urovnání vzájemných vztahů.

Součástí oficiálního programu byla zastávka v hotelu, kde se prezident sešel se zaměstnanci americké ambasády. Kvůli dešti se ale následné venkovní uvítání u budovy diplomatické mise muselo zkrátit.

AFP si v centru kubánské metropole povšimla značného množství policistů, kteří i přes civilní oděv byli nepřehlédnutelní. Mnoho ulic bylo zcela uzavřeno a uzamčeny byly i velké budovy v oblasti, bezpečnostní agenti pak dění v ulicích sledovali ze střech.

Mraky policistů a málo Kubánců

Takřka všichni lidé, kteří se pohybovali v části staré Havany, kam Obama zamířil, byli policisté či cizinci, uvedla AFP. Mezi asi dvacítkou lidí, kteří se před deštěm schovali na autobusové zastávce na hranici uzavřené bezpečnostní zóny, byli podle francouzské agentury jen dva Kubánci.

„Možná mě nechali projít, protože si mysleli, že když mám batoh, tak jsem turista,“ řekl na zastávce Ariel Hernández, zatímco druhý Kubánec se odmítl s novináři bavit. Hernández dodal, že úřady obyvatele nijak nepovzbuzovaly v tom, aby se snažili k bezpečnostní zóně přiblížit.

Když Obamova kolona přijela k bezpečnostní zóně, prezident s manželkou a dětmi v doprovodu poradců a ochranky rychle zmizeli za ochranným kordonem. Na náměstí u katedrály je poté uvítal dav lidí, jak ale byli vybráni, není podle AFP jasné, neboť vstup do uzavřené oblasti byl přísně kontrolován.

Hernández ale i tak prohlásil, že se již nyní na Kubě cítí svobodněji. „Tím nejdůležitějším, co tato návštěva znamená, je změna filozofie,“ řekl. „Je to o naději v budoucnosti, a to je velká změna.“

Obama je po 88 letech prvním prezidentem ve funkci, který na karibský ostrovní stát přicestoval. Všeobecně se má za to, že návštěva otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství.

Čtěte také: Kuba vítá Obamu: ukázala Fidela na vozíku a pozatýkala aktivistky

Kuba nasazuje proti komárům a viru Zika armádu

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.