1

Soud: Rusko má zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů

Mezinárodní arbitrážní tribunál v nizozemském Haagu dnes vynese verdikt, podle kterého Rusko musí zaplatit bývalým akcionářům ruského ropného koncernu Jukos jako odškodné 50 miliard dolarů (přes jeden bilion Kč). Informoval o tom ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje. Akcionáři žádali kompenzaci za podle jejich tvrzení nezákonné vyvlastnění ruské společnosti.

Pětice akcionářů včetně bývalého šéfa Jukosu Platona Lebeděva po Moskvě požadovala více než 100 miliard dolarů. Soud nyní rozhodl, že by měli od Ruska získat polovinu z této částky. Jak ruský deník doplnil, očekává se, že se Moskva proti rozhodnutí arbitrážního soudu odvolá.

Čtěte také: Chodorkovskij přijel tajně do Prahy, setkal se se Schwarzenbergem

Jukos, který patřil ruskému oligarchovi Michailu Chodorkovskému, oponentu Kremlu, který byl v procesu označovaném jeho stoupenci za politicky motivovaný odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěry, byl nucen v srpnu 2006 vyhlásit bankrot. Následující rok byla firma, jejíž hlavní divize kdysi produkovala tolik ropy jako celá Libye, zlikvidována. Většinu jejího majetku získala polostátní společnost Rosněfť. Chodorkovskij strávil ve vězení deset let, než mu ruský prezident Vladimir Putin loni v prosinci udělil milost.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.