Čech mapoval zločiny na křesťanech. Čeká ho islámský soud

Český vězeň v Súdánu

Čech mapoval zločiny na křesťanech. Čeká ho islámský soudNOVÉ
Chartúm, Súdán Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Vězněný Čech v Súdánu Petr Jašek, kterého tamní úřady zadržují od loňského prosince, stane před soudem. Za misijní činnost mu v přísně islámské zemi hrozí tvrdý postih, spekuluje se i o trestu smrti, tomu by se ale snad měl podle súdánské diplomacie vyhnout. Jašek v zemi pořizoval svědectví o pronásledování křesťanů, čelí také obvinění z nelegálního přestupu státní hranice.

„V případu podnikáme maximum, co se dá dělat. Jednáme se súdánským ministerstvem zahraničí i na úrovni bezpečnostních orgánů. Naši pracovníci do Súdánu jezdí, jsme mu schopni poskytnou naši plnou asistenci,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Súdánské úřady Jaška zadržely na začátku loňského prosince. Jašek se ve východoafrické zemi snažil shromáždit důkazy o pronásledování křesťanů muslimy a o násilnostech, která na nich mají páchat. Jedním z dokladů měla být podle Jaška výpověď popáleného muže, který v ní popsal, jak ke svým zraněním přišel, uvedla Mladá fronta Dnes.

Muž své svědectví ve videonahrávce posléze podle deníku před súdánskými úřady popřel. Uvedl, že Čech jeho slova vytrhl z kontextu a zranění si prý přivodil při nehodě. Česká diplomacie se snaží vyjednat Jaškovo propuštění a jeho návrat do Čech. Další podrobnosti o případu ale Černínský palác odmítl uvést s tím, že by to mohlo chystaný soud v súdánském hlavním městě Chartúm narušit.

Země s právem šaría

Jašek by měl před soudní tribunál předstoupit za několik týdnů, aniž by znal obvinění i trest, který mu hrozí. Podle deníku Mladá fronta Dnes muž navíc odmítl právníka. Súdánská legislativa, ve které jsou zaneseny prvky tradičního islámského práva šaría, snahy o šíření křesťanství v zemi přísně trestá, a to i trestem smrti. Podle tamních úřadů ale nejvyšší trest Čechovi snad nehrozí.

Jašek je členem americké organizace Voice of Martyrs (Hlas mučedníků), která má také pobočku v Česku a která měla jeho misijní cestu do Súdánu financovat. Občanské sdružení s názvem Pomoc pronásledované církvi sídlící v Jindřichově Hradci se ke věci však odmítlo vyjádřit. Na svých stránkách jen uvedlo, že by Jaškovi publicita mohla uškodit a proto se zdrží prozatím komentářů.

„Zúčastněné strany se již na počátku celé kauzy dohodly, že se po dobu diplomatických jednání o Petrově propuštění budou striktně vyhýbat jakékoli publicitě, která by mohla celé záležitosti jen uškodit. Z tohoto důvodu se rovněž naše organizace musí prozatím zdržet uveřejňování jakýchkoli informací a komentářů,“ napsalo hnutí a současně vyzvalo k modlitbám za Jaškovo propuštění.

Případ vězněného Čecha chtěl na začátku týdne řešit ve Sněmovně poslanec Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Přítomní zákonodárci ale jeho návrh na zařazení nového bodu, ve kterém požadoval informace o učiněných krocích ve prospěch Jaška, zamítli.

Čtěte také: Pohřešovaný Čech je vězněný v Súdánu

Šťastný konec zadržování Čecha v Jižním Súdánu. Po Vánocích se může vrátit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články