Soud o Opencard: exprimátoři, radní a happening

Předražená karta Pražana

Soud o Opencard: exprimátoři, radní a happeningAKTUALIZOVÁNO 5
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Městský soud v Praze dnes začíná veřejně projednávat obžalobu deseti pražských radních v kauze Opencard. Kvůli zadání zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess čelí obvinění i dva bývalí primátoři, poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Část obžalovaných kritizuje, že jejich případ dostal na starosti stejný soudce, který v první větvi kauzy uznal vinnými magistrátní úředníky. Na podporu obžalovaných uspořádala před soudem skupina aktivistů happening.

Elektronická karta Opencard, která pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála před 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená.

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních 3. dubna 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení. Radní vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli kvůli licenčním smlouvám postupovat jinak.

„(Obžaloba) má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik,“ řekl novinářům Svoboda.

Vedle Svobody a Hudečka stojí před soudem i další současní pražští zastupitelé: Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (dříve TOP 09). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS). Tomáš Hudeček k soudu nedorazil, protože je v zahraničí.

Eva Vorlíčková obžalobu nechápe, protože se podařilo Opencard zlevnit, a nechápe, jak mohla vzniknout škoda popisovaná v obžalobě. „Věřím ve spravedlnost a ve spravedlivý soudní proces, protože nejsme před rokem 89. Věřím i panu soudci,“ řekla novinářům Vorlíčková.

Skupinka aktivistů sehrála v úterý ráno před budovou městského soudu v Praze scénku, ve které podpořila právě bývalou radní Evu Vorlíčkovou. Dvojice na sobě měla cedule připomínající zvětšené Opencard a jména Vorlíčkové a Béma. Následně se objevila postava slepé justice, která nasadila pouta osobě s jménem bývalé radní za TOP 09. Provolávali se hesla jako „Zachovejme naše korupční dědictví“ nebo „Buďme rádi za soudce Sotoláře“.

Čtěte také: Proč nefungoval výdej opencard? Zaměstnanci se nedostali do počítačů

„Z mého pohledu je paradoxní, že kvůli Bémově kartě stojí před soudem lidi, kteří se ten problém snažili řešit,“ řekl ČTK zastupitel Manhart. Podle dalšího obviněného zastupitele Richtera je kauza absurdní. „Do dnešního dne není možné zadat správu dat Opencard komukoliv jinému než EMS. Kriminalizovat naše rozhodnutí, ač bylo jediné možné, je pro mě nepochopitelné,“ řekl Richter ČTK. Podobně reagoval i bývalý radní Lohynský. „Je neuvěřitelné, že něco od samého začátku tak vykonstruovaného se dostalo před soud,“ uvedl.

Předseda soudního senátu Alexander Sotolář naplánoval hlavní líčení od 1. září až do konce listopadu, prozatím počítá se 17 jednacími dny. Části obžalovaných vadí, že k rozhodování se shodou náhod dostal stejný soudce, který v první větvi kauzy rozdal magistrátním úředníkům podmíněné tresty. Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu Opencard získat, protože nesplňovala zadávací podmínky. Radní za TOP 09 i Svoboda podali ústavní stížnost, věří, že bylo porušeno jejich právo na spravedlivý proces. Namítají také Sotolářovu podjatost. Soudce zatím námitku nevyřešil, zřejmě se jí bude zabývat až v úterý v rámci hlavního líčení.

Kromě desítky radních se obžaloba týká dalších pěti lidí: tehdejšího ředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnotící komise Davida Kučery a Aleše Němečka. Ti údajně v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguess, následně radní pro informatiku Vorlíčková předložila radě hlavního města.

Jedinými pravomocně odsouzenými v kauze opencard zatím zůstávají exředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou.

Čtěte také: Vlastník licence opencard chce po Praze 600 milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články