Ministerstvo ušilo konkurz náměstkyni na míru

FORMÁLNÍ KONKURZ

Ministerstvo ušilo konkurz náměstkyni na míruNOVÉ
Lenka Ptáčková Melicharová Foto: Foto: www.mvcr.cz
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Výběrové řízení na náměstka pro strategie na ministerstvu zdravotnictví bylo současné náměstkyni Lence Ptáčkové Melicharové „ušité na míru“. Požadavky byly takové, že se do výběrového řízení mohla de facto přihlásit pouze jediná osoba a to právě současná náměstkyně Ptáčková Melicharová.

O tom, že požadavky ve výběrovém řízení na post náměstka pro strategie až podezřele odpovídají schopnostem a dovednostem Ptáčkové Melicharové a výrazně kontrastují s nastavenými požadavky u výběrových řízení, informoval server ECHO24.cz na konci října. Tehdy ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že požadavky jsou nastaveny správně a nevidí na nich nic divného. A to i přesto, že pro tuto pozici byla například požadována znalost cizího jazyka na vyšším stupni než pro pozici náměstka, který se zabývá zahraničními vztahy.

Ministerstvo zdravotnictví sice oficiálně mlčí, ale zdroj z úřadu serveru ECHO24.cz potvrdil, že se do výběrového řízení na post náměstka pro strategie skutečně přihlásila jediná osoba a tou je právě Ptáčková Melicharová. Nic tedy nebrání tomu, aby Ptáčková Melicharová konkurz bez problémů a bez soupeře vyhrála a na této důležité pozici se zabetonovala na dlouhé roky.

Výrazně to tak kontrastuje s tím, co o nastavených požadavcích tvrdilo samo ministerstvo zdravotnictví. „Kritéria pro všechna výběrová řízení na jednotlivá služební místa byla stanovena se záměrem výběrová řízení co nejvíce otevřít širokému spektru uchazečů,“ uvedla koncem října tisková mluvčí ministerstva vnitra Štěpánka Čechová.

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně odmítlo informace o počtu přihlášených poskytnout. „Vzhledem k tomu, že výběr kandidátů na náměstky pro řízení sekce probíhá ve správním řízení a s ohledem na povinnost mlčenlivosti uloženou oprávněným úředním osobám ustanovením § 15 odst. 3 správního řádu, nemůže Ministerstvo zdravotnictví bez souhlasu kandidátů poskytovat informaci o jejich počtu či totožnosti,“ uvedla Čechová.

Čtěte také: Výběrové řízení na náměstkyni ministra? Ušito přesně na míru

Stejně se pro ECHO24.cz vyjádřil v úterý také předseda výběrového řízení Jiří Kaucký. „Počet přihlášených nemohu komentovat. Moje role skončila ukončením pohovorů,“ uvedl Kaucký, podle nějž nyní záleží na státním tajemníku ministerstva zdravotnictví Ivo Benedovi, zda bude s proběhlým výběrovým řízením spokojený.

Požadavky byly dle ministerstva zdravotnictví v pořádku

Do výběrového řízení na post náměstka pro strategie se dle vývěsky na webových stránkách ministerstva zdravotnictví mohl přihlásit každý, kdo mimo jiné dosáhl „vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu“, dále splňuje požadavky na znalost cizího jazyka „odpovídající alespoň 2. úrovni“ a je způsobilý seznamovat se s utajovanými informacemi „alespoň stupně Tajné“.

Takto nastavené požadavky byly ale ve velkém kontrastu s požadavky na další služební místa náměstků. U ostatních postů byly stanoveny mnohem konkrétnější požadavky na vzdělání, požadavky na jazykovou úroveň a způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi naopak nebyly tak přísné.

Podle ministerstva zdravotnictví byly ale takto nastavené požadavky v pořádku. „Náměstek pro strategie velmi často spolupracuje s orgány Evropské unie, WHO a dalšími mezinárodními organizacemi. Proto jsou vyšší jazykové znalosti nezbytné,“ zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví vyšší jazykové požadavky.

Lenka Ptáčková Melicharová působila v minulosti jako náměstkyně ministra informatiky, náměstkyně ministra vnitra či ministra obrany. Do funkce náměstkyně pro strategie na ministerstvu zdravotnictví ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) byla jmenována na začátku března tohoto roku, tedy ještě před datem 30. 6., do kterého šlo obsazovat vysoké posty i bez výběrového řízení.

Vyšší způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi je podle ministerstva zdravotnictví dána tím, že „pracovní činnosti náměstka pro strategie zahrnují také vládní a parlamentní agendu, kde se mohou projednávat i materiály podléhající různým režimům utajení,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Náměstek pro strategie může zastupovat ministra na bezpečnostní radě státu a do jeho kompetencí spadá také kybernetická bezpečnost. Z tohoto důvodu bezpečnostní ředitel Ministerstva zdravotnictví v souladu se zákonem č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, rozhodl o požadavku na stupeň bezpečnostní prověrky na úrovni tajné,“ dodala Čechová.

Ministerstvo zdravotnictví už nicméně blíže nespecifikovalo, proč náměstek pro strategie musí ovládat cizí jazyk na vyšší úrovni, než třeba náměstek pro majetkové a mezinárodní vztahy, který má ve své gesci zahraniční vztahy, nebo proč není na tento post požadováno specifické vzdělání, když má jako náměstkyně pro strategie ve své gesci zdravotnictví a ochranu zdraví, systém veřejné správy, informační a komunikační technologie či odborné zabezpečení činnosti vlády.

Nastavením požadavků se slíbil zabývat nejvyšší úředník Josef Postránecký, jemuž se zodpovídají státní tajemníci na jednotlivých resortech, tedy i státní tajemník na ministerstvu zdravotnictví Ivo Beneda. „Sekce pro státní službu Ministerstva vnitra si vyžádala od státního tajemníka v Ministerstvu zdravotnictví text příslušného služebního předpisu a další podklady umožňující jeho posouzení,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

Čtěte také: Náměstek, kam se podíváš. Ministři jich budou mít i 10

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz