2 Káží vodu, pijí víno?

Kritici autodopravy Hollan a Ander najeli 122 000 km. Služebním autem

, NOVÉ

Témata: , , ,

Služební vozy Matěje Hollana z Žít Brno a Martina Andera ze Strany zelených najezdily za rok a půl téměř 122 tisíc kilometrů. O kázání vody a pití vína Hollana a Andera píše spolek Brno autem, který dlouhodobě odsuzuje jejich kroky v brněnské silniční dopravě. V nákladech na dopravu i v celkových ujetých vzdálenostech ale není odlišeno, kdy auto používali sami zastupitelé a kdy se jednalo například o společné služební cesty více lidí.

Spolek bojující za neomezování automobilové dopravy v Brně si informace vyžádal skrze zákon 106 o svobodném přístupu k informacím. Zástupce města žadatelům z Brno autem vyhověl a celkovou bilanci za rok a půl provozu vozů zveřejnil i na svých internetových stránkách.

„(...) za období 1. 1. 2015 až 30. 6. 2016, Vám v příloze posíláme tabulky s požadovanými údaji, strukturovanými po jednotlivých položkách a kalendářních měsících. Celkové mzdové náklady obou řidičů za období od 1. 1. 2015 do 1. 6. 2016 dohromady činily 975 371 Kč,“ napsala v průvodním dopise spolku vedoucí Odboru vnitřních věcí brněnského magistrátu Jaroslava Slámová.

I když bližší údaje o měsíčních jízdách zastupitelů Matěje Hollana i Martina Andera jsou zjistitelné z přiložených tabulek, magistrát vypíchl „jen“ milion korun, který šel na mzdy řidičů obou politiků. Celkově však náklady na používání jejich služebních vozů činily za rok a půl 1 648 903,18 Kč. Z toho bez výplat šoférů utratil Hollan 403 087,51 Kč a Ander 270 444,67 Kč.

Poměrně rekordní se zdají být cifry, které oba zastupitelé projezdili měsíčně. Průměrně toto číslo dosahovalo sedmi tisíc kilometrů měsíčně, kdy z celkových 121.719 km Matěj Hollan za rok 2015 ujel 58 006 km, za první polovinu letošního roku pak kilometrů 20 440. Anderův vůz vloni najezdil 30 629 km a letos do června 12 644 kilometrů.

Služební cesty, sdílení aut, vypočítávání nejlepší ceny

Průměrný Čech přitom ročně dle odhadů najezdí maximálně 20 tisíc km a vysoká čísla jsou i důvodem ke kritice spolku Brno autem, které si oba zastupitele bere na paškál kvůli jejich propagaci ekologických způsobů dopravy a omezování pohybu aut ve městě. Matěj Hollan se k věci vyjádří po návratu z dovolené, již nyní ale skrze svého asistenta vzkazuje, že uvedené údaje nevypovídají o tom, jak moc náměstek brněnského primátora pro dopravu svůj služební vůz využíval.

Hollan se brání s tím, že vedení Brna vždy před jakoukoliv cestou vypočítává, jaký způsob dopravy je vyjde nejlevněji a nejefektivněji. Zároveň také mohlo docházet k případům, kdy vůz nevyužíval pouze náměstek primátora a byl tak sdílen vícero lidmi z vedení magistrátu i pro zahraniční cesty.

„Služební auto, které mám jako každý jiný náměstek, neslouží jen mně, ale pokud je třeba, jezdí s ním služebně šéf úseku, šéfové odborů, zaměstnanci, zastupitelé, kteří někam pracovně jedou jednat. Samozřejmě, že nejvíc najetých kilometrů je mých, tedy těch, kdy jsem seděl v autě já, často s někým ze svých kolegů,“ vysvětloval na Facebooku Hollan. „A jsem si jistý, že byly dobře využity - cesty po koncertních sálech vyšly na mnoho tisíc kilometrů, výsledkem je extrémně kvalitně připravovaná soutěž na projektování sálu, memorandum o financování podepsané krajem a zanedlouho ministrem kultury s výtěžkem několik set milionů. (...) Brno má problém. Není v Praze :( A protože v Praze sídlí všechno zásadní, je nutné do ní velmi často jezdit,“ pokračoval náměstek brněnského primátora s tím, že Česká republika potřebuje kvalitní železniční dopravu, díky které by se veřejnost mohla z Prahy do Brna dostat za hodinu.

Brno autem ale i přes očividně příliš vysoké čísla na to, aby je Matěj Hollan sám najezdil, zůstává kritické. „Všichni moc dobře víme, že auto se nahradit nedá. Minimálně tedy v případě, že chcete za den stihnout pár schůzek, větší nákup nebo vyzvednout dítě ze školky a nevypadat u toho jako na konci maratonu. Kdo ale káže vodu, neměl by pít víno – jak tedy zvládají naši náměstci život na kolech? Velmi jednoduše, a to hned na všech čtyřech,“ rýpl si do Hollana s Anderem zakladatel spolku David Pokorný.

Čtěte také: Do staronové koalice v Brně se přidala TOP 09

VIDEO: Náměstek brněnského primátora se nechal bičovat důtkami

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.