Policie: Útočník z Hamburku byl psychicky labilní islamista. Opět o něm věděla

Útok v Hamburku

Policie: Útočník z Hamburku byl psychicky labilní islamista. Opět o něm vědělaNOVÉ
Útočník v Hamburku Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru

1
Svět
Sdílet:

Policie u vražedného útočníka z Hamburku vidí náboženské motivy činu. Podle BBC uvedla, že byl „známým islamistou“. Zároveň ovšem dodala, že byl psychicky labilní, a není tedy jasné, co bylo primární příčinou pátečního útoku nožem. Rozvědka o radikalizaci migranta přitom opět věděla, ale jako už tradičně, vyhodnotila si, že není nebezpečný. Kancléřka Angela Merkelová věří, že se násilný čin podaří vyjasnit.

„K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy – islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka),“ uvedl na dnešní tiskové konferenci hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost Andy Grote.

Řekl také, že bezpečnostní činitelé věděli o radikalizaci 26letého muže původem ze Spojených arabských emirátů a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty. Útok od něj ale neočekávali. Byl veden v databázi zhruba 800 hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

V současné době nejsou žádné poznatky o tom, že by útočník, který měl Německo opustit, byl zapojen do nějaké širší sítě. Policisté za ním zašli kvůli informaci, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu. Při výslechu se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota. 

Pachatelem pátečního útoku v supermarketu v Hamburku je šestadvacetiletý muž, který se narodil ve Spojených arabských emirátech, potvrdila na Twitteru hamburská policie. Útočník se podle deníku Bild jmenuje Ahmad. A. a v Německu žádal o uprchlický azyl. Podle starosty Hamburku Olafa Scholze měl být muž deportován, ale neměl žádné dokumenty, i když palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo připravenost je vystavit. Ještě v pátek před útokem se byl Palestinec na cizineckém úřadě přeptat, zda už jeho doklady dorazily. Podle hamburského policejního prezidenta Ralfa Meyera se v tomto ohledu choval téměř příkladně.

Mladý muž do Německa přišel jako běženec z Norska v březnu 2015 a v květnu téhož roku požádal o azyl. Před příchodem do spolkové republiky pobýval také ve Švédsku a ve Španělsku. O tom, že azyl nedostane, rozhodly německé úřady na konci loňského roku. Palestinec se proti rozhodnutí neodvolal. V poslední době žil v ubytovně v Hamburku, kterou v noci na dnešek policie prohledala.

Kancléřka Merkelová v prohlášení vyjádřila účast obětem útoku a jejich blízkým. Poděkovala také policii a všem, kteří se pachateli postavili. „Násilný čin musí být a bude vyjasněn,“ zdůraznila. Ministr vnitra Thomas de Maiziére vyjádřil přesvědčení, že džihádistická ideologie může být někdy používána pro ospravedlnění činů, které jsou ve skutečnosti vedeny jinými motivy. Ty mohou spočívat třeba v osobnosti pachatele.

Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. Dosud netrestaný muž při něm v jednom z hamburských obchodů vzal nůž, vyndal ho z obalu a začal jím bodat do osob kolem. Zadržen byl krátce po činu díky lidem, kteří po něm začali házet židle a další předměty. „Zuřím, protože útočník je očividně někdo, kdo si nárokoval azyl v Německu a poté svou nenávist nasměroval proti nám,“ řekl starosta. Při útoku nožem zemřel padesátiletý muž a sedm dalších lidí utrpělo zranění. Ti již nejsou v ohrožení života.

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy. Soud by měl nyní rozhodnout, zda na muže uvalí vazbu. Státní zástupci ji požadují kvůli vraždě a pětinásobnému pokusu o vraždu.

V Německu v poslední době došlo k několika útokům, při kterých vraždili islamisté, které bezpečnostní složky sice sledovaly, ale nepovažovaly je za hrozby. V prosinci minulého roku například vraždil Tunisan Anis Amri v Berlíně, který kamionem najížděl do lidí na místním Vánočním trhu a zabil při tom 12 lidí a dalších 56 jich zranil. Německá policie ho přitom dlouho sledovala. Amri byl dokonce v hledáčku amerických bezpečnostních složek, protože si na internetu měl zjišťovat, jak sestrojit bombu, a dokonce komunikoval s Islámským státem. Přesto ho nechali být.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Hamburku bodal nožem 26letý muž z emirátů: jeden mrtvý, šest zraněných

Německé deníky selhaly. Přijaly vítací rétoriku k uprchlíkům, tvrdí studie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články