Osvobození Československa v roce 2014
Unikátní koláže
Turisté se procházejí po Staroměstském náměstí, aniž by je jakkoli rozrušoval sovětský tank rachotící z Celetné ulice. Návštěvníci Prahy totiž pocházejí z roku 2014, zatímco tank je pouze "duchem" z roku 1945. Autorem koláží, ve kterých se prolínají dvě časové roviny, je čtyřiadvacetiletý Vlastimil Křišťan, amatérský fotograf a student Ústavu světových dějin FF UK.
Křišťana inspirovala tvorba Sergeje Larenkova, který zpodobnil Leningrad, Berlín nebo Paříž. Poprvé se s ní setkal v roce 2010. "Už tehdy mi koláže připadaly jako skvělý prostředek zpřítomnění historie pro běžného laika. Poukazují na - v běžném chodu života pomíjená - místa paměti, která jsou spojená s oběťmi našich předků," říká Křišťan. Dva roky se snažil k projektu přesvědčit fotografy ve svém okolí, nakonec se jej chopil sám.
Jeho upravené snímky boří sedmdesátiletou bariéru a dokážou i dnešnímu publiku přiblížit, jak probíhalo osvobozování Československa. "Toto období mi zároveň dovoluje vyobrazit rozpor mezi válečnými škodami, padlými a těžkou technikou v ulicích města a mezi dnešní atmosférou, kterou zosobňují davy turistů vzhlížejících k památkám, za povstání tak těžce zkoušených. Pražané na procházkách zase mají snad jen hluboko v paměti zasunutou vzpomínku na ty, kteří pro ně v pohnutých květnových dnech neváhali obětovat vše," vysvětluje Křišťan.
Projekt je podle něj spíše ve fázi pokusů a hledání nápadů, cestovat časem tedy bude i nadále.