3 Nový průzkum

Babišovo ANO má v Praze 20 % a vede před TOP 09

EXKLUZIVNĚ

Do boje o pražskou radnici má nejlépe nakročeno hnutí ANO Andreje Babiše, kterému chce dát hlas 20 procent voličů. Vyplývá to aspoň ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK, který má server ECHO24.cz k dispozici. Druhé místo tu obsadila dosud vládnoucí TOP 09 se 14 procenty, občanští demokraté se umístili až za ČSSD. Okolo pětiprocentní hranice volitelnosti se pohybuje trojkoalice, Piráti, hnutí Pro Prahu, Úsvit a Svobodní.

Koho byste nyní volil(a) v komunálních volbách v Praze? Na tento dotaz odpovídalo zhruba 600 Pražanů v průzkumu agentury STEM/MARK ve dnech 4. až 8. září. Výsledek je příznivý hlavně pro ANO. To by v čele s pražskou jedničku hnutí Adrianu Krnáčovou na magistrát poslala pětina oslovených.

TOP 09 úřadujícího primátora Tomáše Hudečka by skončila druhá, pro ni je rozhodnuto 14 procent voličů.

Třetí v průzkumu skončili sociální demokraté s devítiprocentní podporou, ODS zůstala až čtvrtá se ziskem osmi procent. Na dalších místech je trojkoalice zelených, lidovců a Starostů (šest procent) a také Česká pirátská strana (pět procent).

Okolo pětiprocentní hranice se pohybuje pět stran

Šanci dostat se do pražského zastupitelstva má i hnutí Pro Prahu, Úsvit přímé demokracie a Svobodní. Průzkum jim shodně přisoudil čtyřprocentní podporu, po očištění o nevoliče a nerozhodnuté by se ale jejich výsledek pohyboval nad hranicí pěti procent, která je klíčová pro volební úspěch.

Komunistům průzkum přisuzuje dvě procenta, 65 Demokratům Jana Kasla pak jedno procento. Více než pětina respondentů byla však na začátku září stále ještě nerozhodnutá, komu dá svůj hlas.

Nyní by poprvé Babišova rozhalená bílá košile předčila Schwarzenbergovu fajfku. A to přesto, že šéf ANO měl velké problémy sehnat pro hlavní město lídra.

Pokud by ANO skutečně porazilo v Praze TOP 09, bylo by to zajímavé rozuzlení celého volebního příběhu. Hlavní město se v posledních letech totiž stalo klíčovou baštou šéfka topky Karla Schwarzenberga. Před čtyřmi lety hlasovalo pro tuto stranu přes milion voličů, která se ziskem 30 procent předstihla do té doby hegemonní ODS. Ještě v loňských parlamentních volbách si TOP 09 držela v Praze před hnutím ANO náskok (23 procent pro TOP 09, 16,5 pro ANO).

Babiš v Praze vystřídal tři lídry

Nyní by poprvé Babišova rozhalená bílá košile předčila Schwarzenbergovu fajfku. A to přesto, že šéf ANO měl velké problémy sehnat pro hlavní město lídra. Námluvy s Janem Kaslem ztroskotaly na problémech mezi ním a pražskou šéfkou hnutí  s estébáckou minulostí Radmilou Kleslovou. Druhý pokus s Martinou Schopperovou skončil stejně rychle jako začal. Zase kvůli jejímu napojení na lobbistu Romana Janouška. Až první místo na kandidátce zaujala bývalá šéfka české pobočky Transparency International a nynější náměstkyně na ministerstvu vnitra Adriana Krnáčová.

Volby v Praze – stejně jako ve všech dalších obcích a městech – proběhnou 10. a 11. října. Před čtyřmi lety si v hlavním městě rozdělily mandáty v zastupitelstvu pouze čtyři strany: TOP 09, ODS, ČSSD a komunisté. První tři uskupení se pak prostřídaly ve vedení města.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.