1 Je Bagdádí opravdu mrtev?

Je Bagdádí naživu? Iráčtí Kurdové jsou přesvědčeni, že ano

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Vůdce radikální organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí je naživu. Na 99 procent si je tím jist velitel tajné služby v iráckém Kurdistánu Láhaur Talabání, s nímž hovořila agentura Reuters. Rusko už v červnu ohlásilo Bagdádího zabití při jednom z náletů, v červenci pak jeho smrt potvrdil Irák na základě zdrojů ze severoirácké provincie Ninive, kde Bagdádí působil.

Spekuluje se už také o Bagdádího nástupci. Talabání však všechny tyto zprávy popřel. „Bagdádí je určitě živ, není po smrti. Máme informace, že žije, věříme tomu na 99 procent. Nezapomínejte, že se jeho minulost váže k Al-Káidě v Iráku. Schovává se před tajnými službami, ví, co dělá,“ prohlásil šéf jedné ze dvou kurdských rozvědek. Podle něj je Bagdádí nyní v okolí syrské Rakky.

Bagdádí na veřejnosti nebyl moc vidět, v roce 2014 z mešity v Mosulu vyhlásil chalífát Islámského státu na území severního Iráku a Sýrie, které tehdy Islámský stát obsadil.

Nyní byl Islámský stát poražen v Mosulu a snaží se udržet své pozice v syrské Rakce.

Ačkoli se hovoří o porážce Islámského státu v Iráku i Sýrii, Talabání je k těmto zprávám skeptický. Podle něj Islámský stát změní taktiku, i když se potýká se zhoršenou morálkou svých lidí. Porazit tuto organizaci podle Talabáního potrvá ještě tři čtyři roky. Skupina pak podle něj přejde do režimu povstalecké organizace.

Talabání si myslí, že vedení organizace se ujmou velitelé tajných služeb z doby bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, kteří už nyní určují taktiku Islámského státu.

Arabské zdroje uvádějí, že jako nejpravděpodobnější příští vůdce Islámského státu připadá v úvahu nynější velitel oddílů Islámského státu v Libyi Tunisan Džaláladdín Túnisí, který byl Bagdádímu blízký.

Čtěte také: Vůdce islamistů Bagdádí je mrtvý, potvrdili Iráčané

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.