Postrach ministrů. ‚Okradený‘ zemědělec s pohledávkou ve Švýcarsku
PODNIKATEL VINÍ STÁT
Tváří se jako bojovník s větrnými mlýny, kterému stát pomohl ke dnu. Soukromý zemědělec František Havlát se kvůli nevydařenému obchodu se švýcarským partnerem už roky obrací na vládní politiky. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a šéf resortu průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD) se dopisem od něj zabývají ještě dnes. To, že si za problémy může také on sám, si nepřipouští.
Majitel společnosti Agro Havlát má o příčinách pádu své firmy jasno. Vedl prosperující rodinnou firmu, před lety mu však stát doporučil obchodního partnera ve Švýcarsku. Za dodané zboží ale nikdy nedostal zaplaceno a kvůli tomu nemohl zaplatit ani svým českým dodavatelům, kteří jeho podnik poslali do konkurzu. Kvůli svému případu poslal podnikatel z Vlkova na Vysočině prosbu o pomoc úřadům naposledy na konci letošního července.
„Dle mých informací existuje silná lobby, aby současnou vládou byly podporovány pouze velké a nadnárodní firmy.“
Havlát sází na ostrý tón. List z 22. července začíná slovy: „Věc: Výzva k vyřešení problému, který vznikl z důvodu nepoctivého a lživého přístupu úředníků na Zastupitelském úřadu ČR v Bernu při jimi doporučovaném obchodu.“ Podle hlavičky je dopis určený pro premiéra Bohuslava Sobotku, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ministra průmyslu Jana Mládka (všichni ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO). K nahlédnutí ho podnikatel poskytl také serveru ECHO24.cz.
„Dle mých informací existuje silná lobby, aby současnou vládou byly podporovány pouze velké a nadnárodní firmy,“ píše například zemědělec, který předtím rekapituluje svoje podnikatelské potíže a dovozuje jejich příčinu. Osudné podle něj bylo doporučení od Zastupitelského úřadu ČR v Bernu, aby obchodoval s firmou E.H.M. Agro Suisse. Nedostal totiž třeba varování, že podnik, který mu pak za dodávku obilovin, sena a slámy nezaplatil téměř 5,6 milionu korun, je v registru dlužníků.
Zemědělec útočí na zkušenosti premiéra
Podnikatel líčí také, jak se letos v březnu setkal s premiérem Sobotkou v Blansku, který mu měl slíbit schůzku. Podle Havláta se ale setkání dosud neuskutečnilo. „Dle mého názoru i názoru podnikatelské veřejnosti je velkou chybou, že má Česká republika premiéra bez praktických zkušeností nejen z podnikatelského prostředí, ale i ze zaměstnaneckého poměru,“ píše zhrzený zemědělec, podle kterého ministři za ČSSD podlamují nohy majitelům rodinných firem.
Havlát sice přiznává, že ho letos na jaře přijali na schůzce náměstci ministrů průmyslu a zahraničí. Jednání s Vladimírem Bärtlem a Martinem Tlapou z 21. května podle něj ale uspokojivý výsledek nepřineslo, sám z něj nemá ani oficiální zápis a chce proto co nejrychleji jednat se čtveřicí ministrů, které napsal do hlavičky svého dopisu. Zatímco tisková oddělení resortů průmyslu a zahraničí potvrdili serveru ECHO24.cz přijetí dopisu a chystají na něj odpověď, na Úřad vlády a ministerstvo financí žádný takový list nedorazil.
„MPO – a podle našich informací rovněž ministerstvo zahraničních věcí – poskytlo panu Havlátovi nadstandardní služby.“
Tým ministra Zaorálka se zatím omezil jen na repliku, že odpověď pro Havláta připravuje. Mládkovo ministerstvo se ale podělilo o detailní přehled celé kauzy. Podnikatel si podle něj rozhodně nemůže stěžovat, že by se mu české úřady nevěnovaly.
„MPO – a podle našich informací rovněž ministerstvo zahraničních věcí – poskytlo panu Havlátovi nadstandardní služby: ministerstvo intervenovalo u Zastupitelského úřadu Švýcarska, u švýcarského Spolkového úřadu pro justici, u státní tajemnice pro hospodářství Švýcarska paní Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch a využila všech svých kontaktů a možností pro jeho podporu,“ shrnul Filip Matys z tiskového oddělení resortu.
Švýcaři si stěžovali na nekvalitní dodávku, sami zkrachovali
Z rekapitulace například vyplývá, že měl Havlát švýcarskému partnerovi dodat nekvalitní zboží a způsobit mu „velmi vysokou škodu“. Aspoň tak to tvrdili Švýcaři na jaře 2011, Havlát dodnes uvádí, že jeho dodávka byla kvalitní. Krátce potom firma Agro Suisse vstoupila do konkurzu, který skončil v červnu stejného roku pro nedostatek majetku. V rámci konkurzního řízení mohl uplatnit svůj nárok i Havlát. Podnikatel to ale neudělal.
Úřady přes předchozí intervence Havlátovi setrvale doporučují, aby ve svém podnikatelském sporu postupoval cestou soukromoprávních žalob.
Firma byla pak 19. října 2011 oficiálně vymazána ze švýcarského obchodního rejstříku. Dnes tedy neexistuje a tím pádem vůči ní podle Švýcarů nikdo žádné požadavky už nemůže uplatňovat. Právě s odkazem na peníze blokované ve Švýcarsku se přitom zemědělec z Vysočiny snažil obměkčit české věřitele, kteří poslali do konkurzu jeho firmu. Neúspěšně.
Havlát zkoušel získat i pomoc Schwarzenberga
Úřady přes předchozí intervence Havlátovi setrvale doporučují, aby ve svém podnikatelském sporu postupoval cestou soukromoprávních žalob. „Dosud realizovanými kroky MPO (i MZV) byly vyčerpány dostupné možnosti pomoci panu Havlátovi k vydobytí jeho pohledávky prostřednictvím státních orgánů,“ uzavírá proto Mládkovo ministerstvo. Podobný závěr se v oficiální odpovědi dočte i podnikatel.
Zemědělec z Vlkova se snaží navodit dojem, že čelí nepřízni vlády Sobotky s Babišem. Obdobně ale jeho snahy o pomoc od státu narazily v době, kdy vedl ministerstvo zahraničí šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.