Ukrajinská armáda chce skončit válku až po osvobození Krymu

Celistvost Ukrajiny

Ukrajinská armáda chce skončit válku až po osvobození KrymuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Boje na Ukrajině skončí až po osvobození všech území na jihu a východě země, včetně Krymu. Prohlásil to ve středu nově jmenovaný šéf vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany (SNBO) Oleksandr Turčynov, podle něhož musí Ukrajina vybudovat nejsilnější armádu v Evropě. 

„Naše válka skončí pouze tehdy, až bude osvobozeno celé území Ukrajiny, včetně Krymské autonomní republiky,“ zdůraznil Turčynov, kterého do čela SNBO jmenoval tento týden prezident Petro Porošenko.

„Bez ohledu na ekonomické problémy musíme vytvořit nejsilnější armádu Evropy. Nemáme jiné východisko,“ řekl rovněž podle tiskových agentur tento známý stoupenec tvrdé linie, který byl donedávna předsedou ukrajinského parlamentu. 

Turčynov poznamenal, že silná armáda je potřeba právě k opětnému osvobození Krymského poloostrova, který v březnu anektovalo Rusko, ale i všech oblastí ovládaných nyní ruskými separatisty. 

Čtěte také: Porošenko: Jaderné zbraně nechceme, bylo by to neodpovědné

Posilou pro armádu se podle Turčynova mají stát zálohy, které bude tvořit 100.000 rezervistů. K vybudování této obrovské síly chce v příštím roce provést postupnou mobilizaci. „Neobejdeme se bez nové mobilizace, kterou provedeme v několika etapách... Touto mobilizací obnovíme mocnou stotisícovou zálohu,“ uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina. 

Upozornil také, že přes potřebu úspor nesmí země šetřit na ozbrojených silách. „Ukrajina potřebuje zásadní přezbrojení. Špatná výzbroj byla příčinou velkých ztrát,“ dodal v této souvislosti Turčynov. 

Čtěte také: 'Svrhněte fašisty.' Ukrajina zakázala 71 filmů s ruským hercem

Rusko chce stíhat ukrajinské politiky, podporují prý terorismus