K atentátu v Istanbulu se přihlásil Islámský stát. Zatčeno je 8 lidí

K atentátu v Istanbulu se přihlásil Islámský stát. Zatčeno je 8 lidíAKTUALIZOVÁNO
Útok v Istanbulu si vyžádal životy 39 lidí. Foto: Foto: Twitter/Zvi Lando
Svět

TERORISTICKÝ ÚTOK V ISTANBULU

Echo24

K teroristickému útoku v istanbulském klubu z noci ze Silvestra na Nový rok se v pondělí přihlásila radikální organizace Islámský stát. Učinila tak prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Obětí atentátu je 39. Většina z nich jsou cizinci. Turecká policie už v souvislosti s atentátem zadržela osm podezřelých.

„Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek,“ uvedl IS v prohlášení. Pachatel podle Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

Islámský stát přiznal odpovědnost za útok také na sociálních sítích. Na prohlášení organizace upozornil na svém Twitteru izraelský geopolitický a bezpečnostní analytik Michael Horowitz.

Organizace Islámský stát se v minulosti jen zřídka hlásila k teroristickým útokům na tureckém území, upozornila agentura AFP. Islamisté podle odborníků tímto postupem chtěli sice vyslat Ankaře jasný signál, nechtěli ale zároveň ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.

Zatím neznámý střelec, který by podle tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz, zabil v noci ze soboty na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města 39 účastníků novoročních oslav. Turecké úřady zatím identifikovaly 38 obětí.

Zpravodajský server listu Hürriyet oznámil, že turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.

Podle agentury Anadolu je mezi oběťmi atentátu přinejmenším 26 cizinců. Tureckých obětí je 12, jedna z nich měla kromě tureckého ještě belgické občanství. Mezi dosud identifikovanými oběťmi není žádný Čech. Většina mrtvých cizinců pochází z arabských zemí. Sedm obětí je ze Saúdské Arábie, po třech obětech mají Libanon a Irák, po jedné například Kanada, Izrael či Rusko. Oběť z Tunisu měla také francouzské občanství. Mezi mrtvými jsou podle německého ministerstva zahraničí také dvě osoby, které dlouhodobě žily v Německu. Jedna z nich měla německé i turecké občanství, druhá pouze turecké. Téměř 70 lidí střelec v klubu zranil.

Policie prý rovněž zjistila podobnost tohoto zločinu s útokem na istanbulském Atatürkově letišti koncem června, který si vyžádal životy 45 lidí. Za touto teroristickou akcí byl podle přesvědčení tureckých úřadů Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, jehož součástí bývaly i Uzbekistán a Kyrgyzstán.

Čtěte také: Teror v nočním klubu. Desítky mrtvých po půlnoční střelbě

Lidé omdlévali, šlapali po tělech na zemi, skákali do Bosporu…

Související články