Zničte živnostníky, zničíte venkov. EET likviduje stovky vesnic

Elektronické pokladny zasazují ránu z milosti

Zničte živnostníky, zničíte venkov. EET likviduje stovky vesnic 6
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Elektronické pokladny plošně likvidují služby v nejmenších vesnicích, zjistilo Sdružení místních samospráv (SMS). V prosinci je začaly používat hospody, v březnu to čeká maloobchod a většina obcí to poznala na tom, že se nějaké provozovny zavřely, případně se k tomu chystají. Dotazník SMS vyplnilo něco přes čtvrtinu z 6258 českých měst a obcí. Celkem 970 starostů napsalo, že se u nich provozovny zavírají, jiných 754 nic takového nezažilo ani neočekává. Mezi ně pochopitelně patří i správci vesnic, kde žádné hospody a obchody nebyly ani před nástupem EET.

V jedné obci může být zavřeno víc podniků. Ze čtvrtiny tuzemských obcí přišlo hlášení o 1374 provozovnách, které byly zrušeny nebo jsou těsně před zrušením. Proto se dá předpokládat, že v celé republice skončí 5000 obchodů a hospod. Pravděpodobně jich bude víc, protože ankety se nezúčastnilo žádné z velkých měst, kde bez velkého zájmu samosprávy končí desítky provozoven.

Dotazník upozorňuje především na osud malých obcí do pěti set obyvatel. Na jednu z nich připadá jeden a půl zrušeného podniku, u řady z nich tedy končí i poslední provozovna.

„Zatím nemůžeme říci, jaký bude konečný dopad na malé obce,“ míní tajemník SMS Tomáš Chmela. Není prý pochyb, že jejich starosty čeká vážné dilema. „Obchody budou čím dál víc požadovat, aby za ně obce platily nájmy, a prodávat se bude třeba jenom dopoledne,“ vysvětluje Chmela. V řadě regionů už jde jenom o to, udržet stav, jaký byl v posledních letech socialismu, kdy starosta a ředitel Jednoty (dnes COOP) v blízkém městě dohadovali, za jakých podmínek obchod ve vsi udrží.

Čtěte také: Reálná čísla o EET z restaurací. Babišovi se ztratilo 93 % tržeb

Malé hospody nemají šanci, zvláště takové, které někdo z místních provozuje jen jako své hobby. Skončí také spolkové akce typu hasičských bálů. „Kdo by se otravoval s EET, když v obci třeba ani nemají signál pro internet a musí vyřizovat účty po pracovní době v blízkém městě, kde spojení funguje?“ popisuje těžkosti obyčejných hospodských expert Sdružení malých obcí.

Po operaci s pokladnami se může stát, že ze stovek vesnic zůstanou jen názvy na mapě a jako obce přestanou fungovat. Přestanou totiž plnit minimální podmínku, aby fungoval živnostenský sektor a malé podnikání. „Pokud chtějí obce přežít, musí v nich fungovat služby,“ tvrdí poslanec z TOP 09 Herbert Pavera, který je zároveň starostou obce Bolatice na Hlučínsku.

Poslední ať zhasne

Zaváděním EET nebudou zničeny kvetoucí vesnické komunity, pokladny však mohou posloužit jako rána z milosti pro ty obce, které nedokázaly čelit širokému trendu vylidňování. V Česku existuje 205 malých regionů (správních obvodů obcí s rozšířenou působností). Zhruba polovina má potíže s odlivem populace, jak dokládají údaje o tom, že v devadesáti z nich za posledních patnáct let ubylo obyvatelstva, zároveň se v osmdesáti z nich zvýšil průměrný věk o víc než čtyři roky.

Vážný problém má 24 regionů, kde se počet obyvatel snížil o pět až deset procent. Patří mezi ně pět oblastí, kde se tlumí těžký průmysl, tedy Karvinsko, Havířovsko, Těšínsko, Litvínovsko a Sokolovsko. Jinak se ale jedná výhradně o tzv. odlehlý venkov především v širším zázemí pohoří Jeseníky, ale také na česko-moravském pomezí od České a Moravské Třebové přes Konici až do Telče, Dačic a Pacova. Vylidňují se regiony v české části Sudet, zvláště Broumovsko, Tanvaldsko, Kraslicko či okolí Mariánských Lázní, ovšem problémy má i Luhačovicko na dohled od slovenské hranice.

Do výčtu se překvapivě dostaly také idylické jihočeské obce, které mohou nejlépe posloužit jako příklad, na němž se dá ukázat, proč se venkov vylidňuje.

Celý text Petra Holuba čtěte na EchoPrime,
nebo v Týdeníku Echo.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články