Uprchlíci Kiskovi zahráli slovenskou hymnu a Tichou noc
GESTO ASYRSKÝCH KŘESŤANŮ
O tom, že integrace uprchlíků je přinejmenším v některých případech úspěšná, se přesvědčil slovenský prezident Andrej Kiska. Při návštěvě uprchlického tábora v Humenném mu totiž uprchlíci z řad asyrských křesťanů na kytaru zahráli slovenskou hymnu a ve slovenštině zazpívali koledu Tichá noc. Uprchlíci v Humenném patří k takzvaným asyrským křesťanům, kteří utekli před Islámským státem.
„Poprvé utekla Michaelova rodina z domu v Bagdádu před Saddámem Husajnem. Podruhé museli opustit irácký domov v Mosulu, když utíkali před Islámským státem. Měli hodinu na odchod. V Pyžamech kráčeli do 80 kilometrů vzdáleného města. Zpočátku bydleli pod širým nebem, potom žili půl roku ve straně,“ přiblížil Kiska osud jedné z uprchlických rodin na svém Facebooku.
Rodina malého Michaela, která musela utéct před fanatiky z Islámského státu, dnes pobývá v uprchlickém táboře v Humenném na východním Slovensku. Rodina patří ke skupině 149 uprchlíků (z nichž 60 jsou děti) z řad asyrských křesťanů, kteří na Slovensko přiletěli na konci loňského roku. Kromě nich zde pobývají i Afričané a lidé dalších národností. V táboře se uprchlíci účastní integračních kurzů, kde se učí jazyk a připravují se na budoucí život v Evropě.
A integrační programy minimálně v případě asyrských křesťanů očividně zafungovaly. Na setkání s Kiskou si totiž uprchlíci připravili zvláštní překvapení. „Bylo až dojímavé poslouchat děti, které se naučily zahrát naší hymnu na kytaře a na housle a zazpívat ve slovenštině Tichou noc,“ poznamenal Kiska k setkání s uprchlíky na svém Facebooku.
V příspěvku nadepsaném „Slovensko ukázalo srdce a charakter“ prezident Kiska zároveň poděkoval premiéru Ficovi a ministrovi vnitra, bez jejichž přičinění by se běženci na Slovensko nedostali. „Ukázali, že Slovensko má srdce a charakter, že naše krajina má kapacity a možnosti, jak pomoct lidem v nouzi,“ poznamenal Kiska k dvojici politiků. Kromě nich poděkoval i všem ostatním, kteří uprchlíkům pomáhají.
Pomáhat uprchlíkům je podle Kisky důležité, protože se jedná o lidi, kteří prošli těžkou životní zkušeností. „Většina z nás nikdy nezažila a ani si neumí představit, v jaké situaci tito lidé žili a za jakých okolností museli narychlo opustit svoje domovy. Jejich snem je žít, studovat a pracovat. Nemít obavy o vlastní život. Na Slovensko přišli dobrovolně s nadějí na plnohodnotný a důstojný život,“ napsal Kiska.
Svůj příspěvek na Facebooku potom uzavřel skoro až filosoficky, když napsal: „Jsem přesvědčený, že na pozadí mnohých rozdílů mezi lidmi na celém světě je něco, co máme společné: víru v lidské dobro, sounáležitost a lásku.“