Němci založili online kurzy pro uprchlíky. Přispěl Google i BMW

Vysokoškolské vzdělání pro uprchlíky

Němci založili online kurzy pro uprchlíky. Přispěl Google i BMWNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Němci se rozhodli smysluplně využít čas mladých žadatelů o azyl, rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti a přispět k rychlejší aklimatizaci v nové zemi. S finanční pomocí od Google nebo BMW vyvinuli online learningovou platformu, která nabízí zájemcům čtyři studijní programy – byznys, počítačové vědy, technické obory a společenské vědy. Zapsaným studentům jsou za splněné studijní povinnosti uděleny kredity, které by jim v budoucnu měly zajistit přijetí na vysokou školu, píše Bloomberg.

Online learningovou platformu nazvanou Kiron, která je pro uprchlíky zcela zadarmo, založila trojice mladých Němců. „Méně než 1 % uprchlíků na celém světě má přístup k vysokoškolskému vzdělání. My v Kironu ale věříme, že každý má právo naplnit svůj potenciál a zlepšit si skrze vzdělání své životní vyhlídky. A také víme, že překážky, které stojí uprchlíkům v cestě ke vzdělání, můžeme překonat,“ píše se na webu Kiron.ngo.

Do online kurzů, které jsou vyučovány v angličtině, se zapsalo již 1 250 studentů. Zakladatelé Kironu na svůj projekt vybrali pomocí crowdfundingové kampaně 3 miliony euro (81 milionů korun). Přispěly jim nejen soukromé firmy a jednotlivci, ale i velké společnosti jako Google nebo BMW.

Kiron, což v sanskrtu znamená paprsek, kombinuje online univerzitní kurzy vyvinuté na amerických univerzitách včetně Harvardu s přednáškami profesorů. Učitelé, kteří v době výuky mohou být tisíce kilometrů daleko, studentům zadávají úkoly a zodpovídají jejich dotazy. Předpokládá se, že studenti absolvují dvouletý kurz a pak přejdou ke studiu na jedné z partnerských univerzit.

Velká většina z více než tisícovky zapsaných studentů, žadatelů o azyl, se nachází v Německu, někteří studenti ale žijí také v Turecku, v Jordánsku nebo na Srí Lance. Kiron myslí i na ty, kteří jsou dočasně ubytováni v uprchlických táborech bez přístupu k internetu. Pro takové jsou zřízeny učebny vybavené počítači.

Čtěte také: Přišli jako děti. V 18 letech deportuje Británie uprchlíky zpět

Ve Švédsku se zase objevil návrh, aby žadatelé o azyl mohli začít studovat na univerzitě, zatímco čekají na vyřízení své žádosti. Nyní je totiž žadatelům o azyl dovoleno studovat až v okamžiku, kdy obdrží povolení k pobytu. Švédský úřad pro vysoké školství to ale chce změnit.

„Uprchlíci, kteří chtějí studovat, mohou na povolení k pobytu čekat několik let. Přitom by tento ztracený čas mohli místo toho strávit na univerzitě – ve vynikajícím prostředí, v němž by si mohli posílit sebevědomí, naučit se jazyk, vytvořit si kontakty a získat znalosti, které by je mohli učinit atraktivní pro pracovní trh, bez ohledu na to, v jaké zemi budou v budoucnu žít,“ uvedla Harriet Wallbergová, šéfka úřadu.

Wallbergová rovněž kritizuje nový švédský zákon o uprchlících, na jehož základě budou uprchlíci získávat pouze dočasné povolení k pobytu. To, zda v zemi budou moci zůstat déle než jeden rok, bude závist na tom, jestli si najdou práci, upozornil server The Local.

Čtěte také: Turecko si nechává vzdělané Syřany, do EU posílá nevzdělané a nemocné

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články