2 Teenageři žádající o azyl

Přišli jako děti. V 18 letech deportuje Británie uprchlíky zpět

, NOVÉ

Témata: , ,

Velká Británie posílá zpět do válkou zmítaných zemí teenagery žádající o azyl. Britské ministerstvo vnitra přiznalo, že v posledních devíti letech deportovalo do zemí, které jsou částečně kontrolovány Talibanem a Islámským státem, na tisíce mladých žadatelů o azyl. Britský The Independent píše, že k tomu dochází navzdory mnohaletým pobytům těchto uprchlíků v Británii a jejich integraci.

Od roku 2007 do roku 2015 Británie deportovala přesně 2 748 mladých lidí. 2 018 z nich bylo posláno zpět do Afghánistánu, 657 do Iráku, 68 do Íránu, 4 do Libye a jeden do Sýrie. Ti všichni na britské ostrovy přišli jako děti bez doprovodu rodičů, vyrostli zde, dospěli, získali vzdělání a v neposlední řadě si tu našli přátele, partnery. Ovšem v okamžiku, kdy dosáhli 18. roku života, byli posláni zpět do zemí, ze kterých utekli.

Dětským uprchlíkům, kteří se do Británie dostanou bez doprovodu dospělého, je totiž přiznáno dočasné povolení k pobytu. To ale vyprší v okamžiku plnoletosti, kdy uprchlíci musí požádat o prodloužení povolení k pobytu. Pouze jeden z pěti ale azyl získá, zbylí jsou deportováni zpět do své domovské země. K tomu všemu dochází navzdory integraci mladého uprchlíka do britské společnosti a současně odcizení s vlastí.

Údaje zveřejnil ministr pro migraci James Brokenshire, který se současně omluvil, že jsou tato čísla několikanásobně vyšší než údaje rezortu vnitra zveřejněná v listopadu 2015. Původní statistika mluvila o deportaci 1 040 lidí, ovšem rozsah deportací byl ve skutečnosti o 250 procent vyšší.

Labouristická poslankyně Loiuse Haighová se nad těmito praktikami Británie rozhořčuje: ,,Tyto šokující údaje odhalují ostudnou realitu našeho azylového systému. Dětem, které utíkají ze zemí zpustošených válkou, je poskytováno bezpečné útočiště a šance vybudovat si v Británii život. V 18 letech ale tito lidi mohou být donuceni, aby letěli zpátky do nebezpečných zemí, ke kterým nemají žádnou vazbu a na které nemají žádné vzpomínky,“ říká poslankyně.

Ministerstvo vnitra se ale ve své reakci obhajovalo, že každou žádost o setrvání v Británii posuzuje individuálně. ,,Zohledňujeme jejich věk, dobu strávenou v Británii, jejich schopnost znovuzačlenění se i ,soucitné okolnosti´, napsalo tiskové oddělení ministerstva.

Čtěte také: Soud osvobodil muže, který převážel čtyřletou uprchlici do Británie

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.