Další uprchlíci v tunelu. Francie a Británie jsou zoufalé
UPRCHLICKÁ KRIZE
Stovky migrantů se opět snažily proniknout z Francie do Británie Eurotunnelem pod Lamanšským průlivem. Většině z nich se na druhou stranu tunelu dostat nepodaří a někteří za pokus projít zaplatí i životem. Malá šance tu ale je, jak ukazují fotografie dvou mužů, kterým se podařilo do Británie dostat na střeše přívěsu kamionu.
V pátek ráno se na internetu objevily fotografie kamionu s přívěsem, na jehož střeše leželi dva uprchlíci. Kamion byl vyfocen při výjezdu z tunelu v Británii. Mužům se tak podařilo úspěšně dostat na druhou stranu tunelu.
#Calais: photos show migrants clinging to roof of lorry as it leaves the Eurotunnel terminal http://t.co/aUn4VyXBdu pic.twitter.com/mLQqUJZtdg
— The Telegraph (@Telegraph)
31. Červenec 2015
Podle francouzských médií policie v noci ze čtvrtka na pátek překazila 1000 až 1400 pokusů, přičemž mnozí se o to pokoušeli několikrát. Podle mluvčího společnosti Eurotunnel se ale situace poněkud zklidnila díky tomu, že ve čtvrtek posílilo ochranu tunelu 120 policistů, píše zpravodajský server France24.
#BREAKING: #France: At least one dead as 1,500 migrants try to storm #Eurotunnel in the French port town of #Calais pic.twitter.com/Ep0We8i1SU
— Amichai Stein (@AmichaiStein1)
29. Červenec 2015
Situace se naopak vyhrotila na anglické straně. Na silnici u britského terminálu podmořského tunelu v hrabství Kent zůstaly kvůli problémům s přistěhovalci z Calais ve frontách tisíce kamionů. Podle webu BBC hodlá armáda pomoci tím, že nákladním autům dá dočasně k dispozici některé své tamní pozemky. Kamiony u tunelu nyní čekají na odbavení až 20 hodin.
#Calais migrant crisis is costing Kent „several millions“ of pounds http://t.co/4szE4vOBnc pic.twitter.com/n5FNvMsbzz
— IBTimes UK (@IBTimesUK)
31. Červenec 2015
Ve středu večer se k situaci vyjádřil britský premiér David Cameron. Ten uvedl, že Británie není podle Camerona pro migranty „přístavem bezpečí“ a lidé přicházející do Evropy za lepším životem by to měli vědět. Cameron ve svém vyjádření mluvil mimo jiné o „rojích lidí přicházejících přes Středozemní moře za lepším životem“, za což sklidil velkou kritiku.
Právě za použití výrazu roj, který prý migranty „odlidšťuje“, se premiér dočkal ostré kritiky mimo jiné ze strany nevládní organizace Uprchlická rada. „Měl by si uvědomit, že mluví o lidských bytostech, ne o hmyzu,“ uvedla rovněž úřadující šéfka labouristické strany Harriet Harmanová. Použití údajně nevhodného výrazu kritizoval i předseda euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.
#Migrants of #Calais evade police, swarm border fence in attempt to reach #Britain Watch: http://t.co/UT5IN6KHQZ pic.twitter.com/WX0SWNW3ZW
— إنتفاضة الباي آريا (@BayAreaIntifada)
31. Červenec 2015
Britská média nicméně vidí problém jinde, než ve francouzském přístavu. „Británie by mohla přijmout všechny migranty v Calais a ani bychom si toho nevšimli. Byla by to jen kapka vody v oceánu. Krize je jinde a řešit ji musí evropské země společně,“ napsal list The Times. Podobně se vyjádřil i britský deník The Independent, podle nějž je Calais jen část evropského či světového problému, který ale možná nemá vůbec žádné řešení. „Calais je nikdy nekončící tragédie.“
Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.