1 Potíže identitářů na moři

Rána pro obránce Evropy: jejich loď jeli zachraňovat prouprchličtí aktivisté

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Loď pravicových aktivistů z organizace Defend Europe se v pátek odpoledne dostala do potíží poblíž Libyjských břehů. Na volání o pomoc odpověděla loď aktivistů, kteří zachraňují topící se migranty, jež se snaží dosáhnout evropských břehů. Do médií se obránci Evropy dostali už dříve, když byli dokonce obviněni z pašování lidí. Obvinění bylo později staženo. 

V organizaci Defend Europe se sdružují lidé z takzvané Generace identity, nacionalistického hnutí, které má své příznivce v Itálii, Francii nebo Německu. Na lodi C-Star, kterou si k tomu účelu pronajali, vyjeli identitáři na svou misi po Středozemním moři. Chtějí monitorovat práci prouprchlických aktivistů a pašeráků. Samotnou plavbu ale provází obtíže.

Na Kypru byli identitáři obviněni z pašování lidí poté, co jejich loď opustili najatí srílanští námořníci a někteří z nich požádali o azyl. Obránci Evropy byli nakonec pro nedostatek důkazů zproštěni obvinění.

C-Star od té doby pronásledují potíže s doplňováním zásob. Od řeckých a sicilských přístavů byli odrazeni hrozbou protestů, tuniští rybáři jim zase nedovolili zakotvit ve městě Zarzis.

Zatím poslední ranou se pro identitáře staly technické potíže, které je donutily volat o pomoc. Problém s motorem způsobil, že byla loď podle námořních pravidel označena za neovladatelnou. Podle mezinárodního námořního práva jim na pomoc vyrazila nejblíže plující loď, což byl shodou okolností právě Sea Eye prouprchlických aktivistů.

„Protože je naše loď Sea Eye nejblíže lodi C-Star, byli jsme instruování centrem námořní záchranné spolupráce v Římě, které koordinuje záchranné operace ve Středozemním moři, abychom jim vyrazili na pomoc,“ uvedla nezisková organizace Sea Eye. Motor C-Star se nakonec podařilo opravit a k záchranné akci nedošlo. Identitáři tak mohli pomoc od svých pomyslných rivalů odmítnout.

Čtěte také: Z parku v centru Prahy má být parcela pro epopej, odborná komise je proti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.