1 Galerie pro Slovanskou epopej

Z parku v centru Prahy má být parcela pro epopej, odborná komise je proti

NOVÉ

Témata: , ,

Městská část Prahy 1 přišla s návrhem přeměnit park u Štefánikova mostu na stavební parcelu. Chtěla by na ní vybudovat galerii pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Proti je ovšem komise pro změny územního plánu pražského magistrátu. Ta radě hlavního města doporučila návrh zamítnout. O návrhu Prahy 1 bude jednat městská rada v úterý 15. srpna.

Proti stavbě zlaté skleněné galerie na konci Revoluční ulice je náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). „Pozemek, který je ve vlastnictví městské části, nebyl určen k zastavení žádným územním plánem. Každá změna na Praze 1 je velmi citlivá, volné plochy v centru jsou neobnovitelným zdrojem,“ uvedla. V centru města je podle ní nedostatek zelených ploch.

V následujících měsících by městská organizace Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) měla připravit koncepční studii revitalizace Revoluční ulice, která se zaměří také na oživení plochy parku, kde byly do okupace Eliščiny lázně.

Vedení města chce postavit budovu pro Slovanskou epopej na Těšnově. Na podobu galerie plánuje Praha vypsat mezinárodní architektonickou soutěž. Na konci června pražští radní schválili dokument, podle kterého IPR vypracuje studii rozvoje oblasti Těšnova. Cílem bude stanovit koncepci veřejných prostranství, zástavby stavebních bloků a dopravní infrastruktury. Studie bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu.

Realizace návrhu zlaté skleněné oválné galerie z dílny architekta Petra Malinského, která je označovaná jako Zlaté vejce, by stála 184 milionů korun. V galerii by podle radnice městské části mohla být umístěna Slovanská epopej nebo putovní expozici umění. Praha 1 podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) nemá kulturní a umělecké centrum, kde by bylo možné umístit významné expozice umění, v centru chybí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovanskou epopej v Tokiu si prohlédl i císařský pár

John Mucha neuspěl. Slovanská epopej patří Praze, rozhodl soud

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.