1 Terorismus v Evropě

V Evropě je 90 sebevražedných teroristů, tvrdí francouzská policie

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Celkem 90 teroristů připravených k sebevražedným atentátům chodí Evropou. Tvrdí to zpráva francouzské policie, kterou získaly The New York Times. Z množství zabavených materiálů ve Francii i Belgii získala policie informace o kódování zpráv teroristů, technice výroby výbušnin i pozadí útoků v Paříži.

Francouzská policie sepsala 55stránkovou zprávu o terorismu v EU ve spojitosti s pařížskými útoky a přišla s alarmujícími informacemi. Okolnostem útoků z 13. listopadu v Paříži a pravděpodobně i těch nejnovějších z Bruselu předcházela důkladná příprava teroristů, kteří kromě jiného přivezli výrobce bomb ze Sýrie a spolupracovali i s nejlepšími padělateli dokumentů.

Po útocích v Paříži z 13. listopadu, kde teroristé zabili 133 lidí, policie pátrala po dalších komplicích. Francouzská policie přišla na to, že jeden ze strůjců útoků Abdelhamid Abaaoud potkal svou sestřenici Hasnu Aitboulahcenovou a nejmenovaného kamaráda 15. listopadu kdesi v houštinách u dálnice mezi Paříží a Bruselem.

Abaaoud jim vyprávěl, jak se přimíchal do proudu migrantů, kteří skrze Středomoří putují do Evropy. Podle něj byl mezi 90 teroristy, kteří se do Evropy dostali a kteří se usídlili na francouzském venkově. Spolustrůjce útoků, který byl 18. listopadu zastřelen při domovní prohlídce, strávil čtyři dny skrytý v přírodě.

„Abaaoud se otevřeně prezentoval jako šéf těchto 90 čekajících kamikadze a řekl, že jel přímo do Francie, aby se vyhnul selhání, které v minulosti zažil,“ citují The New York Times prohlášení teroristovy spojky.

Už tehdy sliboval Abaaoud, že on a další teroristé plánují v útocích pokračovat. Aitboulahcenová svému bratranci zakoupila nové oblečení a po dobu jeho skrývání mu nosila jídlo. Podle zprávy francouzské policie Abaaoudova sestřenice kupovala zásoby za 5000 euro, které ji skrze Western Union poslali teroristé z Islámského státu. Abdelhamid Abaaoud byl spojencem teroristy Salaha Abdeslama, kterého na konci března zatkla belgická policie.

Měnění telefonů, podomácku vyrobené bomby i kódovací software

Ve zprávě určené francouzskému ministerstvu vnitra je dále popsáno, jak teroristé komunikují a organizují své operace v Evropě. Například použité bomby byly všechny sestrojeny z každodenních materiálů, jako je bělidlo nebo lak na nehty – pravděpodobně aby jejich nákup nevzbudil podezření. Jejich konstrukce ale byla efektivní a smrtící.

Teroristé své akce mohli nerušeně vykonávat i kvůli pohybu mezi státy Evropy, absence hraničních kontrol tak umožnila jejich volný pohyb. Zpráva také cituje jistotu džihádistů, kteří spoléhali na neschopnost vlád spolupracovat v této oblasti na mezinárodní úrovni. Dopředu pak měli například detailní plány koncertní síně Bataclan, kde islámští radikálové povraždili 89 lidí.

V organizování teroristických činů na evropské půdě jim pomáhalo také neustálé měnění svých spíše primitivních mobilů, čímž se tak poměrně úspěšně vyhnuli sledování policií. Dle výpovědí svědků z Bataclanu používali teroristé telefony zajatých lidí pro přístup k internetu, aniž by následně byla policie schopna jejich komunikaci odhalit.

Jedna z rukojmích pro policii uvedla, že zvláštní byla i práce jednoho z teroristů na jeho notebooku. Pracoval prý v rozhraní, kde byly pouze řádky textu, bez obrázků nebo dalších běžných znaků – podobně byl v minulosti popsán kódovací software IS, který teroristé pro dorozumívání používají.

Čtěte také: Pařížský atentátník Abdeslam chystal útoky i v Bruselu

Nejezděte do Belgie, varuje Čechy ministerstvo zahraničí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.