Rotterdam chce plastové silnice. Jsou levné a ekologické
DOBA PLASTOVÁ
Nizozemské přístavní město Rotterdam se možná brzy stane první světovou metropolí, která bude mít plastové silnice. Rozhodla o tom městská rada, která hledá „zelenější“ alternativu k obvyklému asfaltu. Silnice by se měly vyrábět z recyklovaných PET lahví a město si od nich mimo jiné slibuje delší životnost a snadnější údržbu, jak informují světová média.
Stavební firma VolkerWessels představila plány, jak by měly plastové silnice vypadat. Vozovka by se měla postupně skládat z prefabrikovaných plastových bloků, které se budou skládat jeden vedle druhého. Jednotlivé bloky jsou duté, což by značně usnadnilo vedení vodovodního a odpadního potrubí a nejrůznějších kabelů.
Není to však jen lepší přístup ke trubkám, co z plastových silnic dělá užitečnou novinku. Podle výrobce totiž „eko-silnice“ budou jednodušší na stavbu – tam, kde by pokládání asfaltu trvalo měsíce, bude pokládání plastu probíhat v řádu týdnů. Stejně tak má být povrch vyrobený z recyklovaných PET lahví odolnější k extrémním podmínkám – vozovka by měla vydržet teploty od -40 do 80 °C. Vyšší odolnost k zimě a horku by pak podle výrobce měla zaručovat až třikrát delší životnost vozovky.
Další důvod, který by mohl vedení Rotterdamu přimět k tomu, aby skutečně začalo stavět plastové silnice, je ten, že jsou značně ekologičtější v porovnání s asfaltem. Kromě toho, že jsou vyrobeny z recyklovaného odpadu, se z nich totiž nevypařuje oxid uhličitý, tak jak se to děje u klasických asfaltových silnic. Jednotlivé bloky, ze kterých se silnice staví, jsou rovněž lehčí něž materiál potřebný ke stavbě klasické silnice. To znamená další úsporu pro životní prostředí, protože při stavbě nebude jezdit tolik kamionů.
První bloky plastových silnic by podle britského Guardianu měly být položeny v průběhu následujících tří let.