Teorie genderu je jako jaderná hrozba, míní papež František

Papež o genderu

Teorie genderu je jako jaderná hrozba, míní papež FrantišekNOVÉ
Papež Fantišek Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Papež František vystoupil proti genderové teorii a lidem, kteří překračují přirozený řád světa a nerespektují rozdělení rolí na muže a ženu. Označil to za hrozbu velikosti jaderné katastrofy.

„Pokládáme-li jaderné zbraně za možnost, kdy během krátkého okamžiku zahyne vysoký počet lidských bytostí, musíme uvažovat stejně i v případě genetické manipulace nebo genderové teorie. Ty také nedodržují řád stvoření světa,“ prohlásil papež František podle listu National Catholic Reporter, který jako první přeložil jeho komentář z italštiny.

„Člověk v tomto ohledu páchá nových hřích, a to proti Bohu Stvořiteli. Bůh stvořil muže a ženu jako vrcholné stvoření a svěřil jim zemi. Záměr Stvořitele je vepsán v přírodě,“ dodal papež ohledně lidí, kteří neodpovídají tradiční představě o rozdělení mužských a ženských rolí ve společnosti.

Během rozhovoru papež dále řekl, že každá doba mé své „Herody, kteří ničí a degradují tvář muže a ženy a kteří tak ničí i přirozený řád světa.“ Herodes Veliký byl králem Judeje, známý je především přestavěním Jeruzalémského chrámu. Podle biblické tradice nechal po narození Ježíše v Betlémě a okolí vyvraždit všechny chlapce ve stáří do dvou let.

Čtěte také: Papeže kritizuje i jeho komise: Bití dětem působí bolest

Papež František mluvil nejenom o teorii genderu v nové knize Pope Francis: This Economy Kills, která je napsána formou rozhovoru. Týká se hlavně jeho názorů na chudobu, přistěhovalectví, sociální spravedlnost a ochranu přirozeného řádu světa.

Teorie genderu (v našem prostředí se používá spíše označení genderová studia) je velmi široký termín pro označení akademického myšlenkového směru, který se rozvinul v druhé polovině 20. století v souvislosti s nástupem feministických hnutí. Gender se kromě studia jednotlivých rolí muže a ženy, které jsou od společnosti stereotypně očekávány, zabývá i uvědomováním si sexuální identity nebo tím, jak si dané role osvojujeme. 

Podle listu to není poprvé, co se vyjádřil proti samotnému genderu – teorii, že rozdělení rolí je uměle vytvořený sociální konstrukt. V lednu prý prohlásil, že aplikovat genderová studia v rozvojových zemích je ideologická kolonizace.

Čtěte také: Katolíci se nemusí množit jako králíci, říká papež

I ty, svatý otče?

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet