Organizované gangy plundrují lesy. Jaké metody používají?

Organizované gangy plundrují lesy. Jaké metody používají?EXKLUZIVNĚ
V Česku působí několik organizovaných skupin, které na různých místech nelegálně porážejí stromy a dřevo prodávají. Foto: ČIŽP
3
Domov
Sdílet:

Nelegální těžba dřeva v českých lesích dostala organizovaný charakter. Podle České inspekce životního prostředí působí v zemi několik organizovaných skupin, které často mění metody protizákonného kácení stromů, takže je obtížné viníky vypátrat a usvědčit. Škody dosahují desítky milionů korun.

V letech 2007 až 2009 prošetřovala Česká inspekce životního prostředí poškození lesa na celkové rozloze okolo 20 až 30 hektarů, přičemž nelegálně pokáceného dřeva bylo asi 5 tisíc metrů krychlových dřeva. V posledních třech letech se ovšem rozloha zdvojnásobila a nezákonně pokácených stromů je dokonce trojnásobek. Důvodem je především zvýšená cena dříví.

Kromě toho inspekce vypozorovala několik organizovaných skupin, které na různých místech republiky už několik let nezákonně poráží stromy a dřevo prodávají. Často mění názvy firem i metody svého fungování.

Metoda s nařezáním stromů

Jeden z nich využívá spolupráci s realitní kanceláří, která tipuje vhodné lesní porosty k prodeji. Po vytipování vhodného lesa nabídne makléř prodávajícímu platbu v hotovosti a zajistí bleskový převod pozemků na katastru nemovistí.

„Hlavní organizátor těžby pak osloví lesní dělníky, kteří jsou ochotni stromy poškodit tak, že do nich pilou udělají zářez. Většinou to jsou dělníci z daleka, aby je nikdo z místních nepoznal. Kvůli tomu ale nařezáním často poškodí i sousední stromy,“ uvedl pro ECHO24.cz Martin Baranyai z oblastního inspektorátu v Hradci Králové.

Získání důkazů pro usvědčení konkrétních osob je v případě nelegální těžby dřeba velmi obtížné.

Nový majitel lesa si pak stěžuje na policii, že mu někdo poškodil jeho stromy, a zároveň požádá příslušný úřad o povolení je pokácet, aby kmeny neohrožovaly návštěvníky lesa. Úřadu v takovém případě nezbývá nic jiného, než těžbu povolit.

„V takových případech samozřejmě podáváme trestní oznámení na neznámého pachatele a spolupracujeme s policií, ale získání důkazů pro usvědčení konkrétních osob je velmi obtížné,“ poznamenal Baranyai.

Jeden z „úspěšných“ případů začal v roce 2012, kdy Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu 2,5 milionů korun pražské společnosti I.L.C. za sérii šesti nezákonných těžeb u Chrudimi, Svitav a Trutnova. Lidé spojení s touto společností pak pokračovali v organizování dalšího nezákonného kácení pod jinými firmami. Rozsáhlý případ teď prošetřuje policie.

Škody za 100 milionů, pokuty za 12 milionů

Některé lidi organizující nelegální těžbu se podaří dostat až k soudu. Za zničení rozsáhlých lesů v minulosti dokonce už padly i tresty několikaletého vězení.

„Teď jsem ale byl například svědčit u Okresního soudu v Pardubicích kvůli nezákonné těžbě v katastrálním území Sopřeč, kde byly v květnu 2011 poškozeny porosty na ploše 2,5 hektaru,“ uvedl pro ECHO24.cz Martin Baranyai z České inspekce životního prostředí.

V uplynulém roce udělila inspekce za nezákonné těžby celkem 37 pokut přesahující 12 milionů korun, což je dvakrát více než v roce 2012.

„Část pokut ale nebyla usvědčenými viníky dosud zaplacena,“ konstatovala inspekce. Škody v porostech jsou ovšem několikanásobně vyšší než udělené peněžité sankce.

„Pokud počítáme se současným rozsahem zhruba 50 hektarů poškozených lesů ročně, pohybuje se roční ekologická újma v lesích kolem 100 milionů korun,“ dodal Baranyai.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz