‚Nezvládneme to,‘ bojí se dvě třetiny Němců
VEŘEJNÉ MÍNĚNÍ V NĚMECKU
Téměř polovina Němců (48 %) má strach, že země nezvládne výzvy, jež před ni postavila uprchlická krize, dalších 18 procent je asi nezvládne. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov, o jehož výsledcích informuje německý rozhlas Deutsche Welle. Optimismus v otázce uprchlíků je tak po sérii útoků z minulého týdne nejnižší od srpna 2015.
Respondenti v průzkumu odpovídali na otázku, jaký zaujímají postoj ke známému sloganu kancléřky Merkelové „Zvládneme to“ (Wir schaffen es) a také ke schopnosti Německa přijímat větší počty uprchlíků a následně se o ně postarat.
Z průzkumu jednoznačně vyplynulo, že mezi respondenty převládají pesimisté – 48 % dotázaných uvedlo, že s výrokem kancléřky „vůbec nesouhlasí“, dalších 18 se pak vyslovilo v tom smyslu, že „zčásti nesouhlasí“. Lidí, kteří mají nějaké obavy z budoucnosti, je tak 66 %, tedy dvě třetiny.
Naproti tomu optimistů, kteří se na budoucnost Německa v souvislosti s uprchlíky dívají pozitivně, je znatelně méně. Osmnáct procent dotázaných uvedlo, že s výrokem Merkelové „zčásti souhlasí“, a pouze osm procent říká že „naprosto souhlasí“. Alespoň zčásti optimistických respondentů tak bylo o něco více než jedna čtvrtina (26 %).
Průzkum společnosti YouGov probíhal mezi 26. a 29. červencem, tedy poté, co v Německu došlo k sérii útoků, z nichž některé měli na svědomí migranti. Průzkum probíhal na vzorku 1017 Němců.
O budoucnost se bojí i politici
Výrok „Zvládneme to“ (Wir schaffen es) z úst Merkelové poprvé zazněl v srpnu 2015, když kulminovala migrační krize a do Německa přicházely denně tisíce lidí.
Naposledy Merkelová (CDU) svůj oblíbený slogan zopakovala tento týden na čtvrteční tiskové konferenci. Proti jejím slovům se však ohradili někteří němečtí politici. Například bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) uvedl, kancléřčin slogan nemůže vzít za svůj, uvedla agentura DPA.
Merkelová na čtvrteční tiskové konferenci trvala na přesvědčení, že Německo dopady migrace a útoků zvládne. Představila mimo jiné devítibodový plán, který má v zemi zajistit větší bezpečnost, včetně například systému včasného varování proti radikalizaci.
Už pátek ji za to ale kritizoval bavorský ministr financí z CSU Markus Söder, který prohlásil, že ho její stanovisko nepřesvědčilo, a dodal, že bylo „zásadní chybou“ pustit uprchlíky do země částečně nekontrolované.
Bavorsko před týdnem zažilo několik tragických útoků. Minulé pondělí zaútočil afghánský běženec nožem a sekyrou na cestující ve vlaku do Würzburgu a zranil pět lidí, než ho policie zastřelila. Minulý pátek zabil Němec s íránskými kořeny devět lidí u mnichovského nákupního centra Olympia a minulou neděli se v bavorském městečku Ansbach odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl, přičemž zranil 15 lidí. K útoku v Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.