Útok na uprchlický tábor: dětská atentátnice odmítla zabíjet

60 mrtvých při bombovém útoku

Útok na uprchlický tábor: dětská atentátnice odmítla zabíjetNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tento týden provedla teroristická skupina Boko Haram v nigerijském uprchlickém táboře na severovýchodě země bombový útok. Dvě sebevražedné atentátnice se odpálily a připravily o život více než 60 lidí. Ani jedné z nich nebylo více než 20 let. Obětí mohlo být daleko více, kdyby třetí z nich z mise a od teroristů neutekla a neinformovala policii o dalších útocích, informoval The Guardian.

Dvojitý atentát se odehrál v táboře s 50 000 uprchlíky u města Dikwa, asi 85 kilometrů severovýchodně od Maiduguri, metropole severonigerijského státu Borno, který je baštou radikálů z radikální skupiny Boko Haram. Právě lidé, kteří museli kvůli sedm let trvajícímu povstání islamistů opustit své domovy a uchýlit se do provizorních obydlí v táboře, jsou oběťmi útoku. Zranění při útocích utrpělo téměř 80 lidí.

V táboře se odpálily nakonec dvě atentátnice, třetí, teprve náctiletá dívka se těsně před atentátem od ostatních odpojila, utekla a zamířila na polici, kde se udala.

,,Řekla, že se bála, protože věděla, že bude zabíjet lidi. Ale měla strach postavit se proti příkazům mužů, kteří ji do tábora jako atentátnici přivedli,“ řekl člen nigerijské policie, který dívku pomáhal vyslýchat. Dalším důvodem, proč dívka čin spáchat odmítla, bylo i to, že v táboře, kde se měla odpálit, byl v tu dobu zřejmě i její otec.

Dívka byla před nedobrovolnou sebevražednou misí spolu s mnoha dalšími držená měsíce v táboře extremistických islamistů. V těchto táborech Boko Haram soustřeďuje především malé děti a náctileté, které cvičí jako vojáky a využívá je právě k takovýmto misím, kde je nutí zabíjet lidi z komunit, do kterých patřili. Podle amerického deníku Time je to, že se dívka rozhodla teroristické vraždy nespáchat, důkazem, že někteří dětští vojáci, které organizace Boko Haram z vypleněných vesnic unáší, si jsou vědomí dopadů toho, co dělají.

Předtím, než se rozhodla utéct, se dívka snažila přemluvit i dvě ostatní atentátnice, aby od spáchání činu upustily. To se jí ale nepodařilo. Po přihlášení se na policii úřadům také oznámila další plánované útoky teroristické organizace. Na základě toho nigerijská policie posílila bezpečnostní opatření v uprchlickém táboře.

Milice Boko Haram v Nigérii a sousedních státech pozabíjely od roku 2009 už více než 17.000 lidí. Téměř 2,5 milionu lidí muselo kvůli násilnostem opustit své domovy. Řada se jich uchýlila do relativního bezpečí metropole Maiduguri, která v posledních letech narostla na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní má město asi čtyři miliony obyvatel.

Nigérie se spolu s Čadem, Kamerunem, Nigerem a Beninem snaží v rámci mezinárodní mise o síle 8700 vojáků radikály porazit. Přestože armády zaznamenaly řadu úspěchů, radikály se jim zatím zcela porazit nepodařilo. Skupina Boko Haram se před časem přihlásila k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Čtěte také: Obama posílá vojáky a drony proti Boko Haram

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články