Dalajlama přijal českou nevládní delegaci
Gratulace z Česka
Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes přijal zástupce iniciativy Češi Tibet podporují a dalších českých neziskových organizací. Češi mu předali blahopřání k 80. narozeninám. Setkání se uskutečnilo v sídle tibetské exilové vlády v indické Dharamsále. ČTK o tom za organizátory cesty informovali ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Dalajlama jim řekl, že příští rok přijede do Prahy.
„Dalajlama měl z návštěvy a všech vzkazů radost,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. „Zdůraznil, že jeho vztah k České republice je hluboký, mimo jiné právě díky jeho dávnému a hlubokému přátelství s naším bývalým prezidentem Václavem Havlem,“ doplnil.
Iniciátorem „gratulace občanů ČR“ byla obecně prospěšná organizace MOST, k níž se přidaly iniciativa Češi Tibet podporují, Knihovna Václava Havla, FORUM 2000, Člověk v tísni, Open Society Fund, o.s. LUNGTA, o.s. POTALA a řada osobností, například manželé Dagmar a Ivan Havlovi, Jan Švejnar, Marta Kubišová, Martin C. Putna, režisérka Olga Sommerová, designér Maxim Velčovský nebo kněz Ladislav Heryán. Součástí gratulace byl i dárek – čajový hrneček od návrháře Bořka Šípka, který připomene „pevné pouto mezi Českou republikou a Tibetem, Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlamou.“ Z podšálku se v hrnečku zrcadlí Václav Havel s dalajlamou.
Dalajlamu pojilo s Václavem Havlem osobní přátelství. Na pozvání tehdejšího československého prezidenta přijel do ČR poprvé 2. února 1990. Návštěva tehdy vzbudila kritiku Číny, od té doby dalajlama navštívil Prahu ještě devětkrát. Členové delegace dnes dalajlamu opět pozvali na konferenci Forum 2000 v roce 2016.
Dalajlama uprchl do Indie v roce 1959, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu coby držitele Nobelovy ceny za mír z roku 1989 pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou „střední cestu“ – autonomii, ale nikoli nezávislost pro Tibet.
Dalajlama, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci 13. dalajlamy. Byl vzdělán v buddhismu, ale i v dalších vědách. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v paláci Potála ve Lhase předčasně v 15 letech, když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny.