Islámský stát je jako Herodes, varuje arcibiskup z Canterbury

VÁNOČNÍ POSELSTVÍ

Islámský stát je jako Herodes, varuje arcibiskup z CanterburyNOVÉ
Arcibiskup Justin Welby. Foto: Reprofoto: YouTube.com/lambethpalace
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zločiny, které páchá Islámský stát v Iráku a Sýrii, jsou srovnatelné s tím, co dělal král Herodes v době Ježíšova narození. Ve svém vánočním poselství to uvedl britský arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Nejvyšší biskup anglikánské církve zároveň upozornil, že křesťanství může v horizontu několika let úplně vymizet z Blízkého východu, kde před dvěma tisíci lety vzniklo.

Arcibiskup Welby na páteční bohoslužbě připomněl, že Islámský stát bezcitně vyvražďuje všechny obyvatele regionu, kteří se nějakým způsobem liší. „Nesnáší odlišnosti. Nezáleží na tom, jestli se jedná o muslimy s jinými názory, jezídy a nebo křesťany. A kvůli nim teď křesťané čelí eliminaci v oblasti, kde má křesťanská víra své kořeny,“ uvedl podle britského Telegraphu Welby.

Welby během kázání zároveň připomněl, že ideologové Islámského státu s napětím vyhlíží apokalypsu, což v původním významu tohoto slova znamená „zjevení“. Islamisté se tak podle Welbyho podobají judejskému králi Herodovi. „Herodes měl také zjevení. Cítil, že toto malé, bezmocné, zranitelné a naprosto obyčejné dítě je vážnou hrozbou pro jeho moc a autoritu,“ uvedl v narážce na Bibli, podle níž nechal Herodes v době Ježíšova narození pozabíjet všechny kojence v Betlémě.

Vzápětí ale dodal, že apokalypsu, respektive boží zjevení, by měly vyhlížet i oběti islamistů. Podle křesťanské tradice bude při posledním soudu každý odměněn za své pozemské skutky a dostane se tak buď do nebe nebo do pekla. „Pro všechny, kteří trpí pod tyranií a krutostí Heroda nebo Islámského státu – což je Herodes dneška – přichází boží soud jako vítaná zpráva, protože přinese spravedlnost,“ řekl k tomu Welby.

V narážce na krále Heroda se arcibiskup z Cantenbury dotkl i dalšího palčivého tématu dneška, a sice uprchlické krize. Welby během bohoslužby připomněl, že Josef s Marií byli svým způsobem také uprchlíci, když před Herodem utíkali do Egypta. Británie by proto podle Welbyho měla zaujmout vstřícnější postoj vůči migrantům, kteří se snaží dostat na ostrovy.

Vymizí křesťanství z Blízkého východu?

Podobně jako Welby se ve svém vánočním poselství vyjádřil i kardinál Vincent Nichols, který působí jako hlava britských katolíků. I on přirovnal řádění Islámského státu k násilnostem, které podle Bible páchal král Herodes. Ve svém kázání zároveň uvedl, že i když radikálové zaštiťují své zločiny Bohem, jednají v přímém rozporu s boží vůlí.

Nichols se stejně jako Welby vyslovil na podporu blízkovýchodních křesťanů, které radikální islamisté bez milosti vyvražďují. „Modlíme se hlavně za naše křesťanské bratry a sestry, kteří bolestně trpí kvůli své víře v Ježíše, a ztrácí kvůli němu majetky, zakouší mučení a nepopsatelné krutosti,“ cituje jeho slova britský Telegraph.

Přestože spory mezi křesťany a muslimy na Blízkém východě nejsou nijak nové, naplno se rozhořely až v posledních letech. Například v Iráku naplno propukly poté, co byl od moci odstaven diktátor Saddám Husajn a země se propadla do chaosu a sektářského násilí. Podobná je situace i v sousední Sýrii, kde jsou křesťané mimo oblasti kontrolované diktátorem Bašárem Asadem v mnoha případech rovněž masově vyvražďováni.

Čtěte také: Za Saddáma nám bylo lépe, přiznala jezídská politička

Charitativní organizace Církev v nouzi ostatně už dříve varovala, že pokud bude současný vývoj pokračovat, může v následujících deseti letech dojít k úplnému vymizení křesťanů z Blízkého východu. Ne snad, že by všechny stihli vyvraždit islamisté – řada blízkovýchodních křesťanů už teď ve snaze zachránit si život utíká do Evropy a dalších částí světa.

Blízkovýchodní křesťané představují jednu z nejpočetnějších skupin mezi obětmi fanatiků z Islámského státu a dalších lokálních ozbrojených skupin. V posledních dvanácti letech, tedy od roku 2003, kdy došlo ke svržení Saddáma Husajna, klesla populace křesťanů v Iráku a Sýrii z milionu na 275 tisíc. K útisku křesťanů ale dochází také v Íránu, Saúdské Arábii a dalších státech Perského zálivu.

Čtěte také: Křesťanství na Blízkém východě do 10 let vymizí, zní varování

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články