Poslanci budou na mimořádné schůzi řešit Fialův podíl v záložně
FIALŮV PODÍL V ZÁLOŽNĚ
K jednání o nezaznamenaném majetkovém podílu premiéra Petra Fialy (ODS) v Podnikatelské družstevní záložně se poslanci sejdou ve čtvrtek 8. února. Mimořádnou schůzi Sněmovny dnes svolala z podnětu opozičního hnutí ANO první místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová (STAN).
Fiala v minulosti nezapsal podíl v záložně do majetkového oznámení. Upozornily na to Seznam Zprávy, přičemž premiérovi může hrozit až padesátitisícová pokuta. Premiér chybu zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Vysvětlení pokládá za dostatečné a svolání mimořádné schůze označil za ukázku programové vyprázdněnosti ANO.
Jediný bod návrhu programu nese název "Zapomenutý milion premiéra Fialy v pochybné kampeličce, podezření na černé financování ODS a praní špinavých peněz". "Pan premiér a celá ODS dostanou prostor vysvětlit, co se vlastně stalo a Petr Fiala zároveň bude moci zveřejnit daňová přiznání před vstupem do politiky, jako to udělal předchozí premiér (a předseda ANO) Andrej Babiš," řekla ve čtvrtek předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.
Fiala v reakci poukázal na to, že veřejnosti už vše vysvětlil a novinářům ukázal příslušné bankovní výpisy. ANO podle něj "nemá žádná témata, schopnost věnovat se důležitým věcem, dělá proto případ z něčeho, co nic není".
Je pravděpodobné, že Sněmovna návrh programu vzhledem k postoji koaliční většiny zamítne a schůze se vůbec neuskuteční. Navzdory tomu budou moci v úvodní debatě promluvit řečníci s přednostním právem.
Majetkové přiznání musí odevzdávat politici a vysoce postavení státní úředníci podle zákona o střetu zájmů každý rok. Z konzultace s experty podle dřívějších vyjádření Fialy vyplynulo, že případná pokuta je možná už promlčená. Pokud se to potvrdí, premiér chce věnovat 50 000 korun na charitu.
Premiér Fiala byl několik let podílníkem v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ), kam vložil podle svých slov od roku 2015 celkem 950 tisíc korun. Nikdo o tom neměl tušení, protože premiér tuto skutečnost v rozporu se zákonem zamlčel ve svých majetkových přiznáních, které každý rok povinně podával jako poslanec. Kolem peněžního ústavu se ale objevují další a další jména vlivných politiků a podnikatelů, které spojuje osoba kontroverzního podnikatele syrského původu Kamila Bahbouha.